ARKEOLOJİ DOSYASI : Dünyanın En Eski ve En Sağlam Gemi Batığı Karadeniz’de Bulundu

Picture background

Dünyanın En Eski ve En Sağlam Gemi Batığı Karadeniz’de Bulundu

Dünyanın En Eskisi Olduğuna İnanılan 2.400 Yıllık Gemi Batığı Karadeniz’in Dibinde Bozulmamış Bir Şekilde Bulundu.

Avrupalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, Karadeniz’in dibinde antik gemi enkazlarından oluşan bir hazine buldu ve bunlardan birinin artık dünyanın en eski bozulmamış gemi batığı olduğuna inanılıyor.

75 metre uzunluğundaki, neredeyse tamamı korunmuş gemi batığı, Karadeniz yüzeyinin 2 mil altında keşfedildi. Araştırmacılar, onun 2.400 yıldan fazla bir süredir el değmeden orada durduğunu öne sürüyor.

Antik Gemi Batığı Karadeniz

Gemi, Karadeniz Denizcilik Arkeolojisi Projesi kapsamındaki bir araştırmacı ekibi tarafından, Karadeniz’in tabanını araştırmak ve tarih öncesi deniz seviyesindeki değişiklikler hakkında bilgi toplamak amacıyla yürütülen üç yıllık görevin bir parçası sırasında keşfedildi.

Keşif gezisindeki araştırmacılardan Helen Farr, “Sanki başka bir dünya gibi” dedi. “ROV (uzaktan kumandalı su altı aracı) suya indiğinde bu geminin alttaki ışıkta öyle mükemmel bir şekilde korunmuş olduğunu görüyorsunuz ki, sanki zamanda geriye gidiyormuşsunuz gibi geliyor.”

Ekip, geminin inanılmaz durumunu, Karadeniz’in oksijensiz su olan anoksik sularına bağlıyor. Gemi su altında o kadar derinde ki, burada oksijen seviyeleri herhangi bir deniz yaşamını sürdüremeyecek kadar düşük, dolayısıyla hiçbir hayvan da onu rahatsız edemedi.

Karadeniz’in dibinde iki bin yılı aşkın bir süre hareketsiz kalan geminin dümeni, kürek sıraları ve ambarındaki eşyalar yerinde duruyor.

Projenin baş araştırmacısı Profesör Jon Adams yaptığı açıklamada, “Klasik dünyadan sağlam bir şekilde ayakta kalan ve 2 km’den fazla derinde yatan bir geminin mümkün olabileceği asla inanmadığım bir şeydi” dedi. “Bu buluntu, antik dünyadaki gemi yapımı ve denizcilik anlayışımızı değiştirecek.”

Araştırmacılar geminin eski Yunanlılara ait olduğunu ve ticaret gemisi olarak kullanıldığını düşünüyor. Ancak araştırmacılara göre bu tür bir gemi daha önce yalnızca “British Museum’daki ‘Siren Vazosu’ gibi antik Yunan çömleklerinin üstünde” görülmüştü.

Kökeni M.Ö. 480 yılına kadar uzanan Siren Vazosu, efsanevi Homeros karakteri Odysseus’u, etrafını saran üç efsanevi Siren’in insan öldüren şarkılarına kurban gitmemek için gemisinin direğine bağlanmış halde tasvir ediyor. Gemi, Karadeniz’in dibinde bulunana ürkütücü derecede benziyor.

Benzer bir gemi, ünlü Homerik karakter Odysseus’un da görüntülendiği eski bir Yunan vazosunda görülüyor.

Ekip, gemiyi son dinlenme yerinde rahatsız edilmeden bırakmayı planlıyor ancak geminin kesin yaşını belirlemek için küçük bir parçasını çıkardılar.

En eski sağlam gemi batığı olarak kabul edilse de bu buluntu, ekibin Karadeniz’in dibinde bulduğu düzinelerce tarih öncesi kalıntılardan yalnızca biri…

 ***

Caroline Redmond / AllThatInteresting