ATATÜRK VE TÜRK MİLLİYETÇİLERİ DOSYASI /// ERTUĞRUL OSMAN OSMANOĞLU : ATATÜRK FEVKALADE BİR ŞEY YAPTI. VATANI KURTARDI !!!

ERTUĞRUL OSMAN OSMANOĞLU : ATATÜRK FEVKALADE BİR ŞEY YAPTI. VATANI KURTARDI !!!

Abdulhamid’in gerçek torunu Atatürk hakkında: “Fevkalade birşey yaptı memleketi kurtardı.”

Sultan Abdülhamid’in gerçek torunu Ertuğrul Osman Osmanoğlu’nun Atatürk hakkındaki sözleri: “Fevkalade birşey yaptı memleketi kurtardı.”

II. Abdulhamid’in torunu olup, resmi hanedan defterine kayıtlı son osmanlı şehzadesi olan Ertuğrul Osman Osmanoğlu kendisi ile yapılan röportajda Atatürk hakkında söylediklerini içeren bir kesit ortaya çıktı. 

Ertuğrul Osman Osmanoğlu ifadelerinde: ” Atatürk 2 şey yaptı. Birincisi memleketten düşmanı çıkarttı ve aynı zamanda bütün dünyaya baş tuttu. Kimin aklına gelirdi Fransızlar burada otururken Rumlar burada otururken herkes buradayken bunları çıkarabileceğini. Biz burada kalsaydık bizim(hanedan) için iyi olurdu fakat nasıl mani olabilirdik buna? Mümkün değil.” dedi.

ERTUĞRUL OSMAN OSMANOĞLU KİMDİR

Osman Ertuğrul Osmanoğlu(d. 18 Ağustos 1912, Nişantaşı , İstanbul- ö. 23 Eylül 2009, İstanbul) 1994-2009 yılları arasında Osmanlı Hanedanının hanedan reisiydi.

Hanedanın Osmanlı Devletinin yıkılmasından önce doğmuş son erkek üyesiydi. Yaşamının büyük bir bölümünü Türkiye dışında sürgünde geçirdi, ülkeye giriş yasağının kaldırılmasından birkaç yıl sonra Türkiye’ye geldi ve İstanbul’da vefat etti

II. Abdülhamid’in torunu, Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi’nin ise oğluydu. Annesi Aliye Melek Nazlıyar Hanımefendi’ydi.

1924’te Viyana’da tahsilini sürdürürken, Halifeliğin Kaldırılmasının ardından Osmanlı Hanedanının bütün fertleriyle birlikte Türkiye’den sürgün edildi. Bu tarihten sonra 68 yıl Türkiye’ye dönemedi.

1933 yılında babası ile ABD’ye yerleşti. Babasının 1949 yılında vefatından sonra 1952 yılında Kanada merkezli bir madencilik şirketi kurdu.

Burada maddi durumu iyi olarak yaşadı, ailenin diğer üyeleri gibi maddi sıkıntı çekmedi. 1991 yılında Osmanlı Hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan Kraliyet Ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi’nin ve Pakize Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi (d.1940) ile evlendi.

1994 yılında Mehmed Orhan Osmanoğlu’nun vefatı üzerine Osmanlı Hanedanının reisi oldu. Bu sıfatı taşıyan Osmanlı Devleti zamanında doğmuş kişi olması nedeniyle “Son Osmanlı” diye anılıyordu.

Kendisine Osmanlı hanedanı protokolüne göre Devletli Necabetli Osman Ertuğrul Efendi Hazretleri olarak hitap ediliyordu.

Akıcı bir şekilde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca biliyordu ve İtalyanca’yı konuşabilir, İspanyolca’yı da anlayabiliyordu.

Ertuğrul Osmanoğlu 1974 yılında yürürlüğe konulmuş bir af kapsamında, ailenin diğer üyelerini takiben, ilk kez 1992 yılında Türkiye’ye geldi.

2004 yılında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldı. Daha ziyade New York Manhattan’da yaşadı.

23 Eylül 2009 tarihinde İstanbul’da, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 97 yaşında vefat etti.

26 Eylül 2009 tarihinde Sultanahmet Camii’nden kaldırılan naaşı, Bakanlar Kurulu Kararı ile Çemberlitaş’taki II. Mahmud Türbesi’ne defnedildi.