AZINLIKLAR DOSYASI : Irkçı Yunan vekil, “Sadık Ahmet” filminden rahatsız oldu

Irkçı Yunan vekil, “Sadık Ahmet” filminden rahatsız oldu

Yunan Milletvekili Parashos Papadakis, Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet’in hayatının anlatıldığı filmden rahatsız oldu ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığına filmin gösterilmemesi için talepte bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2023

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri, Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in hayatını konu alan film, 29 Aralık 2023 tarihinde Türkiye’de vizyona girecek. TRT ortak yapımı olan ve Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, oğlu Levent Sadık Ahmet ve kızı Funda Sadık Ahmet’in katılımıyla tanıtımı yapılan “Sadık Ahmet” adlı film, ırkçı Yunan milliyetçilerini rahatsız etti. 

YUNAN MİLLETVEKİLİ “SADIK AHMET” FİLMİNDEN RAHATSIZ OLDU

Yunanistan Çözüm Partisi Milletvekili Parashos Papadakis, Batı Trakya Türklerinin Yunanistan’da yaşadığı insan hakları ihlallerini ve Dr. Sadık Ahmet’in mücadelesini konu alan filmin beyaz perdeye taşınmasından rahatsız oldu. Milletvekili Papadakis, konuyu Yunanistan Dışişleri Bakanlığına taşıyarak, filmin Batı Trakya’da gösterilmemesini talep etti.

Papadakis’in 27 Kasım 2023 tarihinde imzaladığı belgesinde şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Bakan, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın Ahmet Sadık’ın hayatını konu alan ve kendisine ithaf edilen filmin tamamlanması münasebetiyle bir basın toplantısı düzenlendi. TRT’nin ortak yapımcılığını üstlendiği ‘Sadık Ahmet’ filmi, onun hayat hikayesini beyazperdeye taşıyor. Film bu yılın sonunda vizyona girecek.

Sobacı, ‘Sadık Ahmet’in hayatını beyazperdeye taşımak bizim için, TRT için bir dönüm noktasıdır; kimliğimizin gölgelenmesine, bağımsızlığımızın kısıtlanmasına asla izin vermeyeceğiz. Sadık’ın bizim için anlamı çok büyük. Elbette bir doktor olarak Batı Trakya’daki yaraları iyileştirmekle kalmamış, asimilasyonun, cehaletin ve de özgürlükten mahrumiyetin acısını iyileştirmek için de bir mücadele içerisine girmiştir. Bu nedenle bizim için değerlidir’ diye konuştu.

Basın toplantısında merhumun oğlu (Pantrakikos takımının sponsoru) ve kızı da hazır bulundu. Oğlu ve kızı TRT’ye ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ettiler.

Anlaşılacağı üzere, söz konusu film aracılığıyla, Türkiye’den Trakya’mızda, Hristiyanlarla Müslümanlar arasındaki uyumlu ilişkileri zehirlemek ve onları ‘Türk’ olarak göstermek amacıyla yeni propagandalar yapılıyor. Yukarıda zikredilenlerin tümünü gz önüne alarak, sayın bakana soruyoruz:

Söz konusu filmin Yunanistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin bozulmasına yönelik ek bir neden olarak görülebileceğini ileri sürerek, söz konusu filmin geri çekilmesi veya en azından Trakya’mızda herhangi bir televizyon kanalıyla gösterilmeye çalışılmaması yönünde girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

FİLM, 5 OCAK 2024’TE VİZYONA GİRECEK

Batı Trakya’nın unutulmaz lideri, Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisinin kurucusu, Batı Trakya Türklerinin sorunlarına ömrünü adayan Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmin çekimler geçen ağustos ayında başladı ve 24 Ekim 2023 itibarıyla sona erdi.

Ağustos ayında başlayacak olan filmin çekimleri Türkiye’de; İstanbul, Bursa, Edirne’de yapılacak. Batı Trakya’da ise Gümülcine’de çekilecek. Ayrıca, Yunanistan’ın başkenti Atina’da da çekimler yapılacak. Filmin, 5 Ocak 2024’te izleyiciyle buluşacağı öğrenildi.