DUYURU : Bugün itibariyle Türkiye ve Dünya yayıncılığında ve yazılı basınında hit olmuş önemli eserleri de yayınlamaya başladık !!!! PODCAST HİZMETİMİZ

metin, logo, yazı tipi, marka içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Değerli Yurtseverler Merhaba,

www.ozelburogrubu.com web sitemizden bugün itibariyle (18.01.2024) Türkiye ve Dünya yayıncılığında ve yazılı basınında hit olmuş önemli eserleri de yayınlamaya başladık. Arzu edenler üstteki menülerimiz içinde PODCASTER menüsüne girerek eserleri canlı olarak dinleyebilirler.

Sayfamızda şu anda 142 adet eseri canlı olarak dinleyebilirsiniz. Ancak sayfanın yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Lütfen sayfayı kapatmadan sabırla sayfanın yüklenmesini bekleyiniz. Eğer beklediğiniz halde ısrarla açılmıyorsa tarayıcınızın çerezlerini temizleyip tekrar deneyiniz.

PODCAST‘in ne olduğunu bilmiyorsanız lütfen aşağıdaki geniş anlatımlı açıklamayı okuyunuz.

Keyifli paylaşımlar dilerim.

Erkut Ersoy

E. İst. Uzm.

ÖZEL BÜRO İSTİHBARAT GRUBU

Podcast nedir ???

Podcast dinlenen bir telefon

Podcasting, çoğunlukla dizi hâlindeki sayısal ses ve dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle bildirim yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması. Bu şekilde indirilmiş dosyalara ise podcast denir.[1]

Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur.[1] Podcastlar ilk defa iPod için geliştirilmiş olmakla birlikte podcast tabiri günümüzde sadece iPod için kullanılmaz.

Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı ‘feed’ kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır.[kaynak belirtilmeli] Podcast sistemi sayesinde amatör radyo/televizyon programlarına abone olunarak herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazla izlenebilir.

Çalışma ilkesi

Newsfeed (haber bildirimi) piktogramı

Podcasting, çevrimiçi yayının üyelik gibi yollarla kullanıcılara ulaştırılmasıdır. Birçok podcast, MP3 ve görüntü dosyaları biçimlerinde olup RSS protokolüyle yayınlanır. Podcasting, kullanıcılarının herhangi bir zamanda kullanabildikleri dergi ya da belgesel gibi eğitici yönü olan yayınların hepsini içine almaktadır. Bu elemanlardan farkı duyma ve görme yoluyla iletilmesidir.

Podcasting’in ortaya çıkışındaki amaç bireylerin kendi dinletilerini dağıtmalarıydı.

Hızla ve çok fazla yolla genişleyen alan günümüzde özellikle eğitim, tanıtım gibi alanlarda ve hatta emniyetten sorumlu kurumların dahi güvenlik amaçlı kullanımına girdi. Eğitim alanındaki işleviyle podcasting, öğrencilerin ve öğretmenlerin herhangi bir zaman ve yerde bilgiyi paylaşmalarını sağlayabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı uzaktan eğitimdeki yeri önemlidir.

Teknik bilgiler

Podcast, bir oynatıcı için dağıtılan uygun ses ya da görüntü dosyasıdır. Kullanıcılar abonelik yöntemiyle bir dizi podcast’e ulaşabilir. Podcast’in kalbinde RSS (really simple syndication) özellikleriyle birlikte, XML (extensible markup language) dosyası yer almaktadır. Bu dosya ulaşılabilir olan tüm ögelerin ve bölümlerin listesini barındırmaktadır. İçinde yer alan toplayıcı program, düzenli olarak kayıtlı dosyaları örneklenip yeni bölümleriyle otomatik olarak güncelleştirmektedir. Podcast’in gezici bir enstrüman ile dinlenebilmesi (PDA, cep telefonu, bilgisayar) onu etkin bir öğrenme aracı hâline getirmektedir.

Kullanım alanları

Yengeç Nebulası hakkında bir NASA podcastı

Podcastların eğlence amaçlı kullanımı dışında eğitim amaçlı ve iş amaçlı kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Örneğin öğrencilerin çeşitli dersleri podcast olarak takip etmesi ya da iş dünyasında çeşitli verilerin podcastlar sayesinde takibi mümkündür.

Avantajları

Herhangi bir zamanda izleme veya dinleme

Tekrar izleme veya dinleme

Ücretli veya ücretsiz abonelik sistemi sayesinde yeni bölümlere kolay erişim

İnternete bağlanan herhangi bir cihaz üzerinden kolayca yayın yapabilme

Çabuk değişen verilerin sık sık güncellenebilmesi