DIŞ POLİTİKA DOSYASI /// SADİ ÖZGÜL : Siyasal İslamcı Muhafazakarların ABD İle İli̇şki̇leri̇

SADİ ÖZGÜL : Siyasal İslamcı Muhafazakarların ABD İle İli̇şki̇leri̇

İzmir’in işgali 15 Mayıs 1919’dan başlayarak Kurtuluş Savaşı sırasında işgal altındaki İzmir, Trabzon ve İstanbul’da işgal devletlerinin bayraklarıyla beraber Amerikan bayrakları da dalgalanmıştı.
Şimdi sıkı durun! İzmir’in işgalinden başlayarak 6 Ekim 1923 İstanbul’un düşman işgalinden kurtarılmasına kadar Karadeniz’de, Ege’de ve İstanbul’da olmak üzere ABD’nin toplam da 28 adet zırhlı savaş gemileri ile işgal kuvvetlerine verdiği desteğinden haberiniz var mıydı?
Tarih kitaplarına baktığınızda Amerika, sanki Kurtuluş Savaşı’nda taraflardan biri değilmiş ve eli son derece temizmiş gibi anlatılır. Özellikle NATO üyeliği sonrası…
Ancak Amerika, o dönemde Türkiye’ye resmen savaş açmamış olsa da, İtilaf (işgal) devletlerinin safındadır. İstanbul ve Anadolu’daki tüm misyonları (konsolosluk, okul, hastane vs.) ayrılıkçılarla temas halindedir ve tüm bu raporlar halen ABD Kongre Kütüphanesi Arşivi’nde saklanmaktadır.
Amerikan okulları, özellikle Bulgar ve Ermeni isyanlarında büyük oranda etki sahibidir. Lozan Barış Antlaşması’na kadar Osmanlı topraklarında çoğu yatılı 465 Amerikan okulu bulunmaktaydı. Lozan’dan sonra bu sayı hızla azalarak 4’e kadar düşmüştür.
Geçmişe kısa süreliğine bir nokta koyalım ve günümüz Türkiye’sine dönelim. Günümüz Türkiye’sinde Müslüman halkımızın her zaman inançlarını özgürce yaşama konusunda haklı beklentileri olmuştur.
Mukabeleye çekinmeden gitmek isteyen Ayşe teyze… Rahat rahat zikir çekmek isteyen tarikatçı Mustafa amca… Baskı ve tehdite uğramadan rahatça hafız yetiştirmek isteyen Salim hoca… Hayatı eziklik içinde geçmiş ve zengin olma hayalleriyle büyümüş ihaleci Ali bey… Başörtüsüyle öğretmenlik yapmak isteyen Hatice öğretmen… Başörtüsü ile eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrenci Zeynep… Çalıştığı işyerinde mobing mağduru olmadan Cuma ve vakit namazlarını özgürce kılmak isteyen mehmetler ve ahmetler… İmam hatipte okuyan çocuklarını katsayı engeli olmadan üniversitede istediği bölüme gitmesini isteyen anneler ve babalar… Beklenti örneklerini sizde çoğaltabilirsiniz…
İşte Amerikalılar, yukarıda saydığımız Müslüman halkın dünyevi istek arzularını yerine getirmek için kapıyı biraz aralayıp kendine (amerikanın çıkarlarına) hizmetkar yapmak için Muhafazakar Demokratların o dönemdeki liderleriyle anlaştılar.
Hepinize istediklerinizi vereceğiz, bize ait olan yeryüzü nimetlerinden başlangıçta az da olsa size de tattıracağız… Ama tek bir şartımız var… Yapmanız gereken biz ne yaparsak yapalım ne dersek diyelim sadece bize “evet” diyeceksiniz, hayır demeyeceksiniz dediler.
Evet demeleri karşılığında o hayalini kurduklarının gerçekleştirmek için kutsal kapılar kademeli olarak açılacaktı.
2000 yılının başlarından itibaren Muhafazak Demokratlar bu anlaşmaya evet dediler ve ABD ile anlaştılar. Kapı azıcık aralanmaya başladı. Sonra tek başına iktidar oldular. Muhafazakar Demokratların heva hevesleri için kapı iki tarafın karşılıklı menfaatleri için açık vaziyette tutuluyor hala.
Aklı başında olan herkes iyi bilir ki, akıl biri işin sonunu görmektir!
Maalesef Muhafazakar Demokratlar İslamcılığı gerçek Müslümanlık diye pazarlayan siyasetçilerin zokasını yutarak NARKOZ lananlar işin sonunu da göremiyorlar..
Bu zokayı yutanlar aklını kullanıp silkinip kendine gelmek zorundalar.
Eğer bu oyunu fark edemezlerse, Milli Mücadele yıllarında Halide Edib Adıvar’ın başını çektiği, memleketimizi Amerikan ve İngiliz himayesine terk etmekle kurtulacak sanarak başlattığı ama başaramadığı mandacılık akımının yarım bıraktığı işi tamamlanması için kurulmaya devam eden 19. Haçlı ordusuna asker olacaklardır.
Şunu hiçbir zaman unutmayınız… Stratejik kadim müttefik ABD’nin Türkiye ve Ortadoğu topraklarını işgal etme planları 100 yıl önce olduğu gibi bundan sonrada her zaman var olacaktır.
İşgal tehlikesi hala devam ediyor ve işbirlikçi sinsiler aramızda dolaşmaya devam ediyorlar…
*** Sadi ÖZGÜL
————————– İŞGAL BİLGİLERİNİN KAYNAKLARI:
– Hulki Cevizoğlu, 1919’un Şifresi (Gizli ABD İşgalinin Belge ve Fotoğrafları), Ceviz Kabuğu Yayınları, Aralık 2007, ISBN 9789756613238. – a.g.e. Cevizoğlu, sayfa 54 – New York Times (Arşiv), British would keep Sultan in Europe – Want him to retain the semblance of Power in Constantinople, 20 Mayıs 1919 – New York Times (Arşiv), Turkish tangle is still unsolved, 26 Mayıs 1919 – Mine Erol, Birinci Dünya Savaşı Arifesinde Amerika’nın Türkiye’ye Karşı Tutumu, Bilgi Basımevi, Ankara, 1976, sayfa 67 – New York Times, Smyrna is taken away from Turkey, 17 Mayıs 1919 – a.g.e. Cevizoğlu, sayfa 66 – a.g.e. Cevizoğlu, sayfa 77 – a.g.e. Cevizoğlu, sayfa 64-65 – Department of the Navy – Naval Historical Center, Burning of the French Transport Vinh-Long, 16 December 1922. – Kurtuluş savaşı ve ABD : <yorumcalar.wordpress.com/2017/01/21/kurtulus-savasi-ve-abd/> yorumcalar.wordpress.com/2017/01/21/kurtulus-savasi-ve-abd/