TARİH : GERÇEK ‘KONT DRAKULA’ MI ??? KAZIKLI VOYVODA’NIN MEKTUPLARINDA KANLI GÖZYAŞI BULUNDU

GERÇEK ‘KONT DRAKULA’ MI ??? KAZIKLI VOYVODA’NIN MEKTUPLARINDA KANLI GÖZYAŞI BULUNDU

Eflak Prensi III. Vlad ya da daha çok bilinen ismiyle Kazıklı Voyvoda‘nın mektuplarının yeni bir incelemesinde, gerçek ‘kan gözyaşları’ bulunduğu açıklandı.

Gerçek ‘Kont Drakula’ mı? Kazıklı Voyvoda’nın mektuplarında kanlı gözyaşı bulundu

17 Ağustos 2023

Kazıklı Voyvoda olarak da bilinen 15. yüzyıl prensi Vlad III’ün yeni bir kimyasal analizi, korkunç liderin yaşadığı ve muhtemelen edebiyat karakteri vampir Kont Drakula’nın yaratılmasına ilham vermiş olabilecek sağlık koşullarını ortaya çıkardı.

Independent’ın haberine göre kısa bir süre önce Analytical Chemistry (Analitik Kimya) dergisinde yayınlanan yeni çalışma, Vlad’ın muhtemelen cilt ve solunum rahatsızlıklarına sahip olduğunu ve hatta kelimenin tam anlamıyla kandan gözyaşları dökebileceğini buldu.

Resmi adıyla Eflak Voyvodası Üçüncü Vlad, 1400’lerin ortalarında Romanya’nın güney bölgesinde yaşıyordu ve tarihçiler, çoğu kazığa oturtularak öldürülen 80.000’den fazla insanın ölümüne sebep olarak ünlü takma adını kazandığını tahmin ediyor. Aynı zamanda “ejderhanın oğlu” anlamına gelen Vlad Drăculea olarak da biliniyordu.

Son çalışmada, aralarında İtalya’daki Catania Üniversitesi’nden Vincenzo Cunsolo’nun da bulunduğu araştırmacılar, prensin sağlığı ve 500 yıl önce yaşadığı çevre hakkında daha fazla bilgi edinmek için Vlad tarafından kaleme alınan mektupları ilk kez incelediler.

Bilim insanları, bu belgelerde bulunan moleküllerin ve proteinlerin, acımasız liderin yaşamı ve zamanına dair benzersiz bir anlayış sağlayabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, kağıttan herhangi bir proteini veya küçük molekülü zarar vermeden çıkarmak için etilen-vinil asetat (EVA) adı verilen özel bir plastik film kullandılar. Daha sonra laboratuvarlarda kimyasalları karakterize etmek için yaygın olarak kullanılan kütle spektrometrisi adı verilen bir teknik kullanarak kağıtta binlerce farklı küçük peptit molekülü tanımladılar.

Bilim insanları, bu moleküller arasında dikkatlerini özellikle muhtemelen en eskileri olduğunu tahmin ettikleri en bozulmuş proteinlere odakladılar. Bu en eski proteinlerin, mektupları daha yakın zamanda kullanan diğer insanlardan kaynaklanmış olabilecek daha yeni, daha az bozunmuş proteinlere kıyasla büyük olasılıkla Vlad’dan geldiği düşünülüyordu.

Cilt, solunum ve kanla ilgili insan kaynaklı toplam 16 protein tanımladılar.

MUHTEMELEN BİR HASTALIĞI VARDI

Yeni bulgular, Vlad’ın muhtemelen solunum sorunlarından muzdarip olduğunu ve hatta hemolakri adı verilen ve kanlı gözyaşları dökmesine neden olabilecek bir duruma sahip olabileceğini gösteriyor. Bu sağlık problemi, korkutucu karakterin hikayelerinin daha etkili olmasını sağlamış olabilir.

Bilim insanları, veba ile ilgili bakterilere ve hatta meyve sineklerine maruz kalmış olabileceğini de söylüyor.

Araştırma, geçmişin önemli belgelerini ve bunları yazmış olabilecek kişileri daha iyi anlamak için benzer tekniklerin nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Bilim insanları, “Daha fazla ortaçağ insanının bu belgelere dokunmuş olabileceğini belirtmekte fayda var, bu inkar edilemez, ancak en önemli eski proteinlerin bu mektupları yazan ve imzalayan Kazıklı Prens Voyvoda ile ilgili olması gerektiği de tahmin ediliyor” diyor.

 

LİNK : https://www.chip.com.tr/haber/gercek-kont-drakula-mi-kazikli-voyvodanin-mektuplarinda-kanli-gozyasi-bulundu_158957.html