GÖÇMEN DOSYASI /// FATİH ALTAYLI : EŞİNİZ, KIZINIZ MUTLAKA BİR PAKİSTANLININ KAMERASINA TAKILACAK

FATİH ALTAYLI : EŞİNİZ, KIZINIZ MUTLAKA BİR PAKİSTANLININ KAMERASINA TAKILACAK
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sığınmacılara ilişkin açıklamalarına değindi. Altaylı, “Yerli ve milli Suriyelilerimiz, Pakistanlılarımız, Afganlarımız hayırlı uğurlu olsun. Ne mutlu onlara” dedi.
10 Mayıs 2022
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı iki farklı açıklamada sığınmacıların Türkiye’de kalacağını belirtti. Erdoğan, “Asla bu topraklardan kovmayacağız. Kapımız açık onlara, ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Erdoğan’ın açıklamalarını bugünkü köşe yazısında değerlendirdi. Altaylı, “Karamsar olmayın. Meselenin iyi tarafları da var. Mesela, eşiniz, kızınız sokağa çıktığında aklınız onlarda kalmayacak. Nereye gittiklerini, ne giydiklerini Tiktok’a girip anında takip edebileceksiniz. Ne de olsa bir Pakistanlının kamerasına mutlaka bir yerde takılacaklar” dedi.
Fatih Altaylı’nın yazısı şöyle:
“Neyse, açıklama iyi oldu. Göçmenler, tufeyli sığınmacılar hakkında bir süredir hükümet yanlısı “düşünürler” arasında bir kararsızlık oluşmuştu.
Ne düşüneceklerini bilemiyorlardı. Kalmalarını mı savunmaları gerekiyordu, gitmelerini mi!
Halkın kahir ekseriyeti göçmenlerden memnun değildi ama halkı kim takardı ki!
Önemli olan işaret fişeğiydi.
Ve son olarak işaret “Gönüllü olarak gidecekler. Gönüllü olmalarını teşvik için onlara Suriye’de 100 bin ev yapacağız” şeklinde verilmişti.
Bu cümle üzerine, düşünürler yeni düşünce imalatı için manevra alanı kazanmaya çalışıyorlar, dönüşü en aç utanç verici şekilde yapabilmenin altyapısını oluşturmaya gayret ediyorlardı.
Tam bu sırada ne düşünmeleri gerektiği konusunda rahatlatıcı bir açıklama geldi. Sadece Suriyeler değil, Afganlar, Pakistanlılar ve daha bilumum göçmen kardeşimizdi ve geri yollanmalarına gerer yoktu.
Tam aksine onlara sahip çıkacaktık. Düşünürlerimiz rahatladı. Ne düşünecekleri artık netti.
Ne olsa gün içinde Türkiye’nin iyiliğini istediği kesin olan Avrupa Birliği’nden de açıklamalar gelmiş, Türkiye’nin açık kapı mülteci politikasını desteklediklerini, mültecilerin Türkiye’de yerleşmelerinin iyi olduğunu söylemişlerdi.
Neyin iyi olduğunu Avrupalılardan iyi bilecek halimiz de olmadığına göre, bu politika devam etmeliydi. Ve edecek.
Yani yine siz hastane kapılarında randevu beklerken, sadece Suriyeliler değil, Afganlar, Pakiler gelip sizin önünüze geçerek doktora ulaşacaklar.
Siz giderek artan oranda ilaç katılım payı öderken, onlar tüm ilaçlarını hiçbir katkı payı vermeden alacaklar. Siz vergilerle cebelleşirken, onlar sanki Monaco’da yaşarmış gibi vergisiz hayatın tadına varacaklar.
Size yasalarla yasaklanmış her şey onlara serbest olacak. Giderek düşen bir gelirle, milyonlarca Suriyeliyi, Afgan’ı, Pakistanlıyı beslememeye çalışan devlet elbette sizin payınızı da onlara verecek.
Ama çok da karamsar olmayın. Meselenin iyi tarafları da var.
Mesela, eşiniz, kızınız sokağa çıktığında aklınız onlarda kalmayacak. Nereye gittiklerini, ne giydiklerini Tiktok’a girip anında takip edebileceksiniz. Ne de olsa bir Pakistanlının kamerasına mutlaka bir yerde takılacaklar.
Anlayacağınız, yerli ve milli Suriyelilerimiz, Pakistanlılarımız, Afganlarımız hayırlı uğurlu olsun. Ne mutlu onlara.
LİNK : <www.aykiri.com.tr/fatih-altayli-esiniz-kiziniz-mutlaka-bir-pakistanlinin-kamerasina-takilacak/22821/=======================> www.aykiri.com.tr/fatih-altayli-esiniz-kiziniz-mutlaka-bir-pakistanlinin-kamerasina-takilacak/22821/