GÜNDEM ANALİZİ /// Tehlikeli Yol Ayrımı : İngiltere Rusya ile Savaşta mı ??? İngilizler Artık Tehlikeyi Biliyor. Ama Hala Barış Partisi Yok. ABD İngiltere’de Nükleer Silah mı konuşlandırıyor ???

LİNK : https://www.globalresearch.ca/uk-war-russia-british-now-know-danger-still-no-peace-party%ef%bb%bf/5848275

Tehlikeli Yol Ayrımı : İngiltere Rusya ile Savaşta mı ??? İngilizler Artık Tehlikeyi Biliyor. Ama Hala Barış Partisi Yok. ABD İngiltere’de Nükleer Silah mı konuşlandırıyor ???

Rodney Atkinson

01 Şubat 2024

***

Milletvekilime yazdığım bir mektupta (soruma yanıt olarak) Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Birleşik Krallık’ın Rusya ile savaşta olduğunu doğrulayamadı.

Ancak uluslararası hukukta, savaşan taraflardan herhangi biri tarafından resmi olarak savaş ilan edilmiş olsun veya olmasın, devletler arasında veya devletler arasında silahlı çatışmanın işaret ettiği bir durum varsa, savaş iki ülke arasında mevcut olarak kabul edilir.

Birleşik Krallık ile Rusya arasında tartışmasız bir durum söz konusu; General Sir Patrick Sanders’ın Birleşik Krallık’ın “ulusu seferber etmeye” hazır olması gerektiğini çünkü silahlı kuvvetlerin de çok zayıf olduğunu söyleyen son sözleriyle sarsılan İngiliz kamuoyu yavaş yavaş gerçeği fark etmeye başlıyor. Rusya’ya karşı koyamayacak kadar zayıf.

The Daily Telegraph’ın ele geçirdiği Pentagon belgelerine göre ABD’nin 15 yıl aradan sonra ilk kez İngiltere’ye nükleer silah yerleştirmeyi planladığının duyurulması daha da yıkıcı oldu. ABD, 2008 yılında İngiltere’deki nükleer füzeleri kaldırdı. Suffolk’taki RAF Lakenheath’te yeni bir tesis için yapılan sözleşmeler ABD’nin niyetini doğruladı.

ABD’li neo-con’ların Ukrayna üzerinden Rusya’yı yok etme planının kuyruğuna takılan İngiltere, şimdi kendisini Rusya’nın 1,3 milyonuna karşı 184.865 kişilik Silahlı Kuvvetler ve (Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kaybettiği oranda) yok edilecek 73.000 kişilik bir orduyla buluyor. 4 ay içinde!

Biden’ın “stratejik düzeyde hasar verebilecek rakiplere” karşı İLK nükleer silah kullanımına (buna bakın) ilişkin son derece tehlikeli 2020 değişikliği göz önüne alındığında, Rusya’nın 5.900 nükleer savaş başlığına karşılık İngiltere’nin yalnızca 225 nükleer savaş başlığına sahip olduğunu kaydetmeye değer.

Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin 564 sabit kanatlı uçağı varken, Rusya’nın 3.864 uçağı var ve Rusya, Ukrayna’da dünyadaki en gelişmiş Drone operasyonlarını ve elektronik savaşı geliştirdi.

İngiltere Ukrayna Üzerinden Rusya’ya Saldırıyor

Kiev ile Donbas’taki Ukraynalı Ruslar arasında uzun süredir devam eden iç savaş sırasında, Kiev kuvvetlerinin (Azak gibi açıkça Nazi grupları da dahil olmak üzere) eğitimine ve silahlandırılmasına öncülük eden İngiliz silahlı kuvvetleriydi.  Eğitim programından sorumlu Ukraynalı Tümgeneral Alexei Taran şunları söyledi:

Büyük Britanya, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin eğitimini organize etmede “tartışmasız lider” haline geldi; Rus saldırısının başlangıcından bu yana 30.000’den fazla askeri personele ve 2014’ten 2022’ye kadar 20 bin askeri personele eğitim verdi.

Açıklayıcı: Britanya’nın Rusya’ya Karşı Vekalet Savaşı

Ukrayna kaynaklarına göre kayıplarının şu anda AYLIK 30.000 olduğunu belirtmekte fayda var.

Birleşik Krallık Eğitimli Sabotajcılar

İngiliz Silahlı Kuvvetleri özel kuvvetleri, Rusya’daki nükleer santraller de dahil olmak üzere askeri ve ulaşım tesislerine saldırmayı planlayan Ukraynalı sabotajcıların eğitimine katıldı.

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi Direktörü Alexander Bortnikov, 2023 yılının Ağustos ayında teşkilatının Ukraynalı sabotaj ve keşif grubunun eğitim almış üyelerini yakaladığını ve operasyonların İngiliz Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetlerin katılımıyla planlandığını bildirdi.

Bu grubun hedefleri arasında askeri tesislerde, petrol sektöründe, ulaşımda ve kritik altyapıda sabotaj faaliyetleri yürütmek ve ayrıca Smolensk ve Kursk nükleer santralleri başta olmak üzere nükleer enerji tesislerini hedef almak yer alıyordu.

Hiç şüphe yok ki, Britanya hükümeti bu tür saldırıları Britanya topraklarında gerçekleştirilirse terörizm olarak sınıflandıracaktır.

Birleşik Krallık İstihbaratı Rus Karşıtı İsyanları Örgütlüyor

Özbek diasporası Vatandoş’un lideri Usman Baratov tutuklandı ve İngiliz askeri istihbaratıyla işbirliği yaptığını itiraf etti.

Baratov, Moskova’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde bir askeri ataşeyle görüştüğünü ve kendisine gelir ve daha sonra göçle İngiliz vatandaşlığına kolay bir yol teklif ettiğini ifade etti. Baratov, kendisini İNGİLİZ askeri istihbarat subayı olarak tanıtan kişilerle İstanbul’da birkaç kez görüştü.

Baratov’un çalışması, Rusya’daki Özbek diasporasını “iyi” ve “kötü” olarak ayırarak haklarını desteklemekti. Casusa, tüm “iyi” olanları birleştirme ve onları yumuşak ve güçlü yöntemler kullanarak Rusya’daki çıkarlarını savunmaya hazırlama görevi verildi.

Öncelikle herkesin Rusya vatandaşı olması ve ardından Mart 2024’ün sonunda X saatinde toplama noktalarına gelmeye hazır olması gerekiyordu. Diğer tüm ayrıntılar “gizli” olarak sınıflandırıldı. Tutuklanmasının ardından Baratov, FSB (Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi) ile çalışmaya ve İngiliz diplomatik işçilerinin düşmanca çalışmalarını açığa vuran kanıtlar sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Birleşik Krallık’ın Ukrayna’da Silah İmalatı

İngiltere, Ukrayna’da silah fabrikaları ve eğitim merkezleri açacağını açıkladı. Rusya, BAE’nin Ukrayna’da yerel bir varlık açmasını “olumsuz” olarak gördüğünü ve Rusya’ya karşı kullanılan silah üreten her türlü tesisin meşru askeri hedefler haline geleceğini söyledi.

The DailyTelegraph’a göre İngiltere, Ukrayna gemilerine İngiliz Donanması tarafından Karadeniz’de eşlik etmeyi de değerlendiriyor

Birleşik Krallık Kuvvetleri Savaşa Tamamen Hazırlıksız

Ordunun ve RAF’ın “çeşitlendirme” programını gerçekleştirmek için beyaz adamları geri çevirmesinde yaşanan aşırı güçlüklerin yanı sıra, Bahreyn limanında iki İngiliz mayın tarama gemisinin çarpışmasının yarattığı utanç da vardı. Daha da ciddi olanı, Kraliyet Donanması’nın Kızıldeniz’e bir uçak gemisi Fort Victoria konuşlandıramamasıydı; çünkü gerekli miktarda mühimmat, uçak, böyle bir dağıtım için gerekli yedek ekipman ve yiyecek taşıyacak olan Fort Victoria Taşıyıcı Destek Grubuna tayfa olarak yeterli adam bulunamadı.

Geçen yıl, Kraliçe Elizabeth ve Galler Prensi (toplam maliyet 8 milyar £) her iki taşıyıcı da onarım için beklenmedik bir şekilde limana dönmek zorunda kaldı.

Birleşik Krallık-Ukrayna Güvenlik Anlaşması

Sanki Birleşik Krallık’ın NATO’ya karşı yükümlülükleri zaten tehlikeli derecede kapsamlı değilmiş gibi (daha önce tarafsız olan yeni üyeler Finlandiya ve İsveç’in de katılması gibi) İngiliz hükümeti şimdi, her gün 500.000 ölü ve yaralının Rusya kuvvetleri tarafından geri püskürtüldüğü Ukrayna’yı kasıp kavuran bir savaşla bir “Güvenlik Anlaşması” imzaladı.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal İngiltere’nin yükümlülüklerini şöyle özetledi:

“Ukrayna’ya yönelik bir saldırı olması durumunda İngiltere’nin sadece 24 saat içinde karşılık vermesi yeterli değil, aynı zamanda Rusya’nın dostumuz, ortağımız ve müttefikimize saldırmak istemesi halinde Ukrayna “müttefikim” dediği İngiltere’yi şu veya bu şekilde desteklemek için 24 saat içinde yanıt vererek müttefikini ve ortağını savunacaktır.

Ukrayna, İngiltere’ye yardım edecek konumda olmasa da bu anlaşmanın şartları hızla Rusya ile doğrudan çatışmaya yol açabilir. Johnson, Truss ve Shapps gibi İngiliz politikacıların ve General Sanders gibi askeri personelin kavgacı ve kibirli söylemlerinin gerçek dünyada sonuçları var ve milyonlarca Britanyalıdan biri, siyasi hırs ile İngiliz savunma kapasitesinin zayıf durumu arasındaki devasa uçurumu anlayamıyor.

Kısa bir süre önce Savunma Komitesi Milletvekili Tobias Ellwood şunları söylediğinde histerik bir aşırılıkçı olarak görülüyordu:

“İngiltere doğrudan Rusya’ya karşı savaş başlatmalı, Avrupa’da savaşıyoruz, sıkıyönetim getirmemiz gerekiyor.”

Shapps ve Sanders’ın yakın zamandaki aşırı savaş çığırtkanlıklarının ardından, Ellwood artık siyasi aklın kıyısında değil, düzenin Gaderene domuzlarının bir parçasıdır.[1]

60 yıldır ve Küba füze krizi nedeniyle İngilizler bu kadar tehlike altında olmamıştı. Ancak genel seçim yaklaşırken gerçek bir barış partisinin varlığına dair hiçbir işaret yok.

*

Bu makale ilk olarak Freenations’da yayınlandı.

Not

[1] İsa’nın bir deliyi ele geçiren cinleri içine attığı ve bunun sonucunda dik bir uçurumdan denize koşarak öldürülen domuzlar; Buradan Gadarene, bir şeyi yapmak için aceleci veya potansiyel olarak felaketle sonuçlanabilecek bir aceleye dahil olmak veya bu işe girişmek anlamına gelir.

Bu makalenin orijinal kaynağı Global Research’tür.

Telif Hakkı ©Rodney Atkinson, Küresel Araştırma, 2024