HAMAS ÖRGÜTÜ DOSYASI /// ABD Dışişleri ‘Hamas’ın Türkiye’deki mali ağına’ dair bilgi için para ödülü koydu : İsrail basını ‘ana üs Türkiye’ diye yazdı

ABD Dışişleri ‘Hamas’ın Türkiye’deki mali ağına’ dair bilgi için para ödülü koydu : İsrail basını ‘ana üs Türkiye’ diye yazdı

Yayınlanma: 05 Ocak 2024

Hamas’ın mali ağı hakkında bilgi için 10 milyon dolar ödül koyan ABD, 5 finansörden 3’ünün örgütün Türkiye’deki yatırım ağının parçası olduğunu öne sürdü. İsrail basını, ‘ekonomik beyin’ Cabarin’in Türkiye’ye üslenip mali ağı yönettiğini iddia etti.

Artı Gerçek – İsrail medyasında Lübnan’da suikast düzenlenen Hamas’ın 2 numarası Salih Aruri’nin yerine örgütün para işlerinden sorumlu Zahir Cabarin’in geçebileceğine dair haberler çıkarken, ABD yönetimi Filistinli örgütün finans ağıyla ilgili bilgi vereceklere 10 milyon dolar ödül koydu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in savaştığı Hamas’ın beş finansörü hakkında veya Filistinli örgütün mali mekanizmalarının sekteye uğramasını sağlayacak bilgi için 10 milyon dolara varan para ödülü koyduklarını açıkladı.

HAKKINDA BİLGİ İSTENEN BEŞ FİNANSÖR

Hamas’ın 7 Ekim’deki İsrail saldırısından beri örgüte karşı dört yeni yaptırım açıklayan ABD yönetimi, hakkında bilgi almak istediği beş finansörün ismini şöyle sıraladı: Abdelbasit Hamza Hasan Cair, Emir Kemal Şerif el Şava, Ahmet Sadu Cahleb, Velid Muhammed Mustafa Cadallah, Muhammed Ahmed Abdeldayim Nasrallah. Bu kişilerin hepsi, daha önce ABD tarafından “küresel terörist” olarak tanımlanmıştı.

SUDAN, TÜRKİYE, İRAN

ABD Dışişleri Bakanlığı, devrik Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir ve Sudan’daki İslamcı gruplarla bağlantılı Sudanlı Abdelbasit Hamza’nın Hamas’ın yatırım portföyündeki çok sayıda şirketi yönettiğini ve Hamas’a yaklaşık 20 milyon dolarlık para transferinde yer aldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre Emir Kemal Şerif el Şava, Ahmet Sadu Cahleb, Velid Muhammed Mustafa Cadallah, “örgütün Türkiye’deki yatırım ağının bir parçası”. İran kurumlarıyla yakın bağları bulunan ve askeri kanadı dahil Hamas’a on milyonlarca dolarlık para transferinde yer alan Muhammed Ahmed Abdeldayim Nasrallah ise ekim ayında Katar’da bulunuyordu.

ÖDÜL NE İÇİN?

ABD Dışişleri, ödüllerin, Hamas’ın herhangi bir gelir kaynağı, büyük bağışçıları, Hamas’ın işlemlerini kolaylaştıran finansal kuruluşlar, örgüt için çift kullanımlı teknoloji sağlayan paravan şirketler ve Hamas’a fayda sağlayan suç ağları hakkında bilgi sağlayanlara verileceğini belirtti.

ARURİ YERİNE CABARİN Mİ?

İsrailli haber sitesi Ynet de Hamas’ın ekonomi beyni olarak görülen 55 yaşındaki Zahir Cabarin’in sağkolu olduğu ve dün Beyrut’taki cenazesine katıldığı Aruri’nin yerine geçmesi ihtimalini mercek altına aldı.

‘YÜZ MİLYONLARCA DOLARLIK EKONOMİK İMPARATORLUĞU YÖNETİYOR’

Wall Street Journal’ın 1980’lerdeki gençliğinde bir Hamas hücresini yönettiğini ve silah satın almak için annesinden para istediğini yazdığı Cabarin’in Hamas Siyasi Bürosu’nun Filistinli esirlerden sorumlu üyesi olarak göründüğünü, ama halihazırda ABD tarafından yüz milyonlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilen ve Hamas’ın “terörist” faaliyetlerini finanse eden bir ekonomik imparatorluğu yönettiği manzarası çizen haberde şu iddialara yer verildi:

‘HAMAS’IN İRAN’LA MALİ İLİŞKİLERİNİ YÖNLENDİRİYOR’

“Cabarin, Hamas’ın İran’la mali ilişkilerini yönetiyor. ABD ve İsrail kaynaklarına göre Tahran’dan Gazze Şeridi’ne fon transferini sağlıyor. Aynı zamanda Hamas’a düzenli gelir sağlayan çok sayıda şirketten sorumlu ve para akıtan özel destekçilerle iş insanlarından oluşan bir ağı işletiyor.”

“Cabarin’in Hamas’ın mali durumu üzerindeki etkisi o kadar önemli ki, İsrail ve ABD’deki güvenlik yetkilileri 7 Ekim saldırısı da dahil olmak üzere silah ve militanların masraflarının karşılanmasını sağlayan kişi olduğuna inanıyor.”

‘TÜRKİYE’DEKİ FİNANSAL SİSTEMLERDEN BAŞARIYLA YARARLANDI’

“Her ikisi de Batı Şeria doğumlu Aruri ile Cabarin’in Hamas’ın Batı Şeria’daki askeri kanadını kurduğu ve İran’la yakın ilişki içinde olduğunu” aktaran habere göre yaptırımlara rağmen, Cabarin, Gazze Şeridi’ne şirket kurmak ve fon aktarmak için Suudi Arabistan, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sudan ve son zamanlarda Türkiye’deki finansal sistemlerden başarıyla yararlandı.

‘TÜRK ŞİRKETLERİNDE HİSSESİ VAR’

Haberde şu iddialar aktarıldı:

“Wall Street Journal’a göre Hamas, İstanbul’da Cabarin tarafından denetlenen, pencereleri karartılmış bir ofiste faaliyet gösteriyor. Cabarin’in Türkiye borsasında işlem görenler de dahil olmak üzere birçok şirkette hissesi var. Cabarin, bir röportajda ‘Hamas’a fon sağlamak bir onurdur’ dedi, ancak para transferinden sorumlu olduğunu reddederek ‘Bu, bir suçlama, gerçek değil’ diye ekledi. Hamas’ın aralarında İran, Rusya, Cezayir ve Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeyle bağlantısı olduğunu söyledi. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’yla arasına mesafe koymaya çalışarak, ‘El Kassam’ın siyasi kanattan farklı olarak kendi bağları var’ dedi.”

‘ERDOĞAN’A YAKIN KİŞİLERDEN HAMAS’A SİLAH VE FİNANSMAN YARDIMI’

“İsrail’de bazıları, Cabarin’in Hamas’a silah ve finansman sağlanmasına yardım eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın kişilerle bağlantılarını sürdürdüğünü söyledi. Hizbullah’la da bağlarını devam ettirdi.”

“İran, son yıllarda özel bir finansal sistem kullanarak ve son zamanlarda kripto para birimini kullanarak Hamas’a milyonlarca dolar aktardı. ABD’li ve Filistinli kaynaklara göre fonlar Gazze’ye Beyrut, İstanbul ve bölgesel iş merkezleri üzerinden yönlendirildi.”

‘SUUDİ ARABİSTAN YERİNE TÜRKİYE ÜS OLDU’

“Başlangıçta Hamas’ın kara para aklamayı içeren ekonomik operasyonlarının merkezi, Suudi Arabistan’ın Cidde kentiydi. Hamas, Gazze’deki operasyonlarına İran’dan on milyonlarca doları Cidde üzerinden aktardı. ABD yaptırımları nedeniyle Suudi Arabistan Hamas’ın operasyonlarını durdurunca, Cabarin Türkiye’de yeni bir üs buldu.”

‘MALLARI, MÜLKLERİ VE LÜKS OTOMOBİLLERİ VAR’

“İşyeri ve apartman satın alma ve kiralamada, lüks arabalar edinmede ve konumunu İsraillilere yönelik terör saldırılarını finanse etmek için kullanmada Türkiye’den yardım aldı. ABD, 2019 yılında Hamas’ın Türkiye’den ‘büyük miktarlarda para toplaması, yatırım yapması ve aklamasına olanak tanıyan bir mali ağın’ arkasındaki beyin olduğunu söyleyerek Cabarin’e karşı yaptırım açıklamıştı.” (Reuters, Ynet, Dış Haberler)