HAMAS ÖRGÜTÜ DOSYASI /// KENAN ÇAMURCU : Hamas, Filistin Meselesinde İsrail’den Daha Büyük Sorundur

KENAN ÇAMURCU : Hamas, Filistin Meselesinde İsrail’den Daha Büyük Sorundur

Hamas için Gazze ve Filistin hikayedir. Bölgede çatapat arttıkça cepler şişecek

Hamas’ın Gazzelilerin fikrini sormadan İsrail’e Pearl Harbor benzeri baskın yapıp yaşlı, genç, çocuk demeden hem öldürüp hem de rehin almasına cevaben İsrail’in 4 bin Gazze’liyi öldürmesine Meşal’ın gayet rahat yorum yaparak şunları söyledi: “Özgürlük bedelsiz kazanılmıyor. Sovyetlerin kaybı 30 milyon, Vietnam 3,5 milyon, Cezayir 6 milyon oldu”

Sunucunun; “Hamas sivilleri öldürür ve rehin alırken destek görmeyi nasıl beklersiniz?” sorusuna da; “Kassam askerlere odaklanmış durumda. Fakat savaşlarda sivil kurbanlar da olabiliyor. Bunun sorumlusu biz değiliz.” diyor. Meşal Gayet rahat.

İsrail’in Gazze’de yaptığı kıyım dünyanın her yerinde infial yarattı doğal olarak. Fakat Hamas sözcüsü Halid Meşal için durum pek öyle görünmüyor. Özgürlük için milyonlarca insanın can verdiği ülke örnekleri veriyor, savaşlarda sivil kurbanlar olmasını normal karşılıyor.

VİDEO LİNK : https://video.twimg.com/ext_tw_video/1715326217228820482/pu/vid/avc1/1280×720/EfHEFeeI5q7RDH-R.mp4?tag=12

Hamas sözcüsü Halid Meşal’in son derece soğukkanlı biçimde İsrailli sivillerin öldürülmesini “Savaşlarda bazı siviller kurban olabiliyor” diye meşrulaştırması kan dondurucu. O zaman İsrail’in sivilleri katletmesine neden feryadı figan ediyor muhafazakar güruh?

İslam’ın mümini olanı ayağa kaldırması gerekir

Meşal, kaçırılan İsrailli çocuklar, yaşlılar ve kadınlar için “Bunlar mahkumdur” diyor ve İsrail’in de Filistinlileri tutukladığını hatırlatıyor. Gerçi muhafazakar güruh, öldürülen İsrailli çocuklar için de hiçbir şey hissetmiyor. Çocuklar kaçırılmış, yaşlılar ve kadınlar rehin alınmışken, Tel Aviv’e roketler düşüyorken, savaşın ortasında bile Netanyahu’yu suçlayıp istifasını isteyen Yahudileri lanetli, asker vs. görüp katledilmelerine şehvet duyan Müslümanlık türü insanlık namına utanç vericidir.

VİDEO LİNK : https://video.twimg.com/ext_tw_video/1715945837262512128/pu/vid/avc1/640×360/n1gsXasKcIiIDFg_.mp4?tag=12

Liyakat sahibi olmadığı için istifaya çağıran mektubun imzacılarını 15-25 yıl hapis cezasıyla tutuklu yargılatan Hamaney ise Gazze’ye saldırı nedeniyle “katil Netanyahu” sloganıyla meydanlara dökülen İsrail’i yok etmekten, Kudüs’ü özgürleştirmekten falan bahsediyor.

Her gün siren sesleriyle uyanıp aynı şekilde gece yatağa giren İsraillilerin %80’i, bütün bunlara rağmen 7 Ekim baskınından Netanyahu’yu sorumlu tutuyormuş. Bizde ise hayat pahalılığından dahi muhalefeti, esnafı falan sorumlu tutan ya da her şey gayet güzel diyen bir kavim var.

 

Açıkçası Halid Meşal’e karşı ihtiyatı tercih ettim hep. Seneler önce Tehran’daki Filistin konferansında cami önünde para toplar gibi Ahmedinejad’ın ona 50 milyon dolar verdiği sırada da aklıma paranın kaydı ve nasıl kullanılacağı sorusu gelmedi değil. Ama işte hararetli günlerde sorularımı erteledim. Şimdi artık gündönümündeyiz ve Filistin meselesini gerçekten ve samimi olarak dert edinenlerin en hassas soruları sormasının vakti geldi. Angajmanlı başı bağlıların bu babda zerre değeri yok. Yani i’rabta mahalleri bulunmuyor.

Filistin için yapılacak iyilik; bugünkü savaşı durdurmak ve gelecek için savaş potansiyelini ortadan kaldırmaktır. Savaşı kendi varoluşu için şart gören grup ve devletleri hizaya getirmek gerek. Gelmiyorlarsa güçlü bir dışlama ve izolasyonla kötülük bulaştırmaları önlenmeli. 2 bin kilometre uzakta klavyeden ya da güvenli meydanlardan haykırışlarla Gazze savaşına şehvet teşhiri kolay tabii ki. Katar’da lüks villada sağa sola röportaj veren Hamas liderleri için de. Ama Gazze’de yaşayan halk ise “Savaşlardan bıktık, psikolojimiz bozuldu, yeter artık” diyor.

 

Gazze’de yaşayan Hamas lideri var mı?

Hepsi Katar’da konfor içinde yaşıyorlar. Temiz içme suyu bile bulamayan Gazze’liye savaşın faziletini anlatıyorlar. Tipik muhafazakarlar. Yılda 1 milyar dolar para topluyorlar, ama 2 milyonluk Gazze sefalet içinde. Gazze çökerken Hamas liderlerinin, yoksul ve garibanların sırtına oturmuş müstehcen zenginlik teşhir ettiği çok doğru. Hamas’a bin selam gönderen muhafazakarların heyecanlı desteğinin sebebi, kendilerinin de aynı şenaatı fütursuzca serdediyor olmaları.

 

İsrailli barışçıları güçlendirecek, Arap liderleri motive edecek, Gazze’deki sivilleri gözetecek bir askeri harekat planlanabilirdi. Hamas, İsrail’in en ırkçı hükümetini Gazze’yi yok etmeye kışkırtan bir saldırı düzenledi. Kimse beni Hamas’ın kötücül niyetinin aksine ikna edemez.

Hamas’ın, 80 m. derinde arabayla dolaşılabilecek 400 km. tünel oymasının yüksek riskli fay üzerindeki Gazze için ne büyük tehlike olduğunu tünelleri öve öve bitiremeyen şuursuzlara tekrar hatırlatalım. İsrail tünelleri bombaladıkça yıkılan binalar, depremde de aynı akıbeti yaşayacak.

 

Hamas’ın 7 Ekim saldırısında kesinlikle sivillerin hedef alınmadığı, İsrail’in yalanlarla propaganda yaptığı söylendi önce. Görüntüler gelmeye başlayınca Meşal; “savaşlarda olur böyle şeyler” dedi. Şimdi de Hamas sözcüsü Gazi Hamad; “Evet yaptık, yine yapacağız” demiş. Gazi Hamad; “Bu ülkeyi [İsrail] yok edeceğiz” diyor. 7 Ekim saldırısı için de şöyle demiş: “İsrail’e bir ders verdik, bunu tekrar yapacağız. Bunun ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü olacak. Bunun bedelini ödeyecek miyiz? Evet, ödemeye hazırız. Şehit millet deniyor bize” diyor…

Hamas, sivillere zarar verdiklerini kabul etmiş oldu böylelikle.
Sözcü Hamad; “Sivillerin zarar görmesini istemiyoruz. Fakat sahada komplikasyonlar oluyor. Sivil nüfus bölgenin parçası. 40 km.lik geniş bir alan” diyor. Yani gelecekteki saldırılarda asker sivil ayrımı yapılmayacak diyor…

VİDEO LİNK : https://video.twimg.com/ext_tw_video/1719941425809264640/pu/vid/avc1/1280×720/sAKNMhe0bnsW3Zc8.mp4?tag=12

Hamas sözcüsü Hamad, “Biz işgal mağduruyuz, yaptıklarımızdan dolayı kimse bizi kınayamaz. 7, 10, bir milyon Ekim de olsa yaptığımız herşey meşrudur” demiş. Hamas’ın bu açıklıkta konuşması, bırakın Ankara’yı, referandum çözümünden bahseden Tehran’ı bile zor durumda bırakacak. İsrail’i yok etme hedefi, BM çözümünü tanımama, sivil katliamını meşru görme ve 7 Ekim saldırılarının tekrarlanacağını beyan, Hamas’la mücadele neyse de Likudçuların Gazze’ye kuralsız saldırısının bile mazur görülmesine yol açacak. Hamas’ın sivilleri hedef almayı meşru görmesi Batı sokaklarında Filistin’e destek için düzenlenen protestoların teröre destekle eşanlamlı hale gelmesine sebep olacak. Rusya ve Çin, İsrail’in karşısında olmaz artık.

Hamas, Filistin meselesinde İsrail’den daha büyük bir sorun.

Gazi Hamad’ın “İsrail’i yok edeceğiz” çıkışını Meşal de TRT Arabia’da tekrarlamış: “7 Ekim saldırısı İsrail’in imha edilmesine bir otoban açtı.” Meşal, Hamas’ın beklentisini de anlatmış TRT aracılığıyla: “Oyunun kurallarını değiştirecek İslami alimler grubu görmek istiyoruz, Abdullah Azzam’ın Afganistan ve başka yerlerde yaptığı gibi.” Meşal’in hayran olduğu Azzam, el-Kaide’nin kurucusu ve hocası. Beştepe, Osman Öcalan röportajı gibi yine TRT’nin haber değeri gördüğü için yayınladığını söyleyip kenara çekilebilir ama Batı dünyası öyle görmeyecektir.

Halid Meşal’in hiç alakası yokken Abdullah Azzam’dan ve “ulema grubu”ndan bahsetmeye başlaması, Likudçuların Gazze’de yürüttüğü katliam dalgasının üzerinde sörf yapan Hamas’ın, Müslümanlıkları radikalleştirmeye dönük endoktrinasyon fırsatını kaçırmak istemediğini gösteriyor.

VİDEO LİNK : https://video.twimg.com/ext_tw_video/1719978956848267265/pu/vid/avc1/1162×720/SiocQD_FAFIQpOPc.mp4?tag=12

“Küresel cihad”ın örgütü el-Kaide’nin fikir babası olan Abdullah Azzam, radikalleştirdiği militanlara küresel cihadı öğretti. Batı başkentlerinde siviller dahil kitlesel ölümlü bombalamaları içeriyordu öğretisi. Fakat aynı radikaller onu yeterince radikal bulmayarak suikastla öldürdü.

Hamaney’in ofisi tarafından azmettirilen Hamas’ın 7 Ekim saldırısındaki hedefin İsrail’den ibaret olmadığını Meşal’in, Azzam referansı ele veriyor. Maksat küresel cihatla dünyanın ateşe verilmesidir. Hamas’ın Suriye’de IŞİD saflarında “cihad”a koşması küresel ağ için önemliydi.

Hamas’ın birinci meselesinin Gazze veya Filistin olduğu şüphelidir.

Yoksa sonuç alınacak siyasi ve diplomatik mecraya sabotaj nihilist askeri hamleye kalkışmazdı. Açıkça görülüyor ki Riyad’ın ‘yeni Ortadoğu’sunda yeri olmayacağından galiz tedhişle çatışmalı süreç başlattı. Riyad’ın öncülüğünde kurulacak yeni Ortadoğu da pasivize edilmeye tepkili Tahran’ın askeri ve Ankara’nın siyasi himayesindeki Hamas, Meşal’in ‘Abdullah Azzam’ kriptosundan anlaşılacağı üzere Gazze’de yükselen tansiyonla Avrupa’ya (Atlantik?) kalp sektesi için uğraşıyor.

Hamas’ın Abdullah Azzam ve el-Kaide referansıyla Müslüman dünyada ve Batıda sefer görev emrini tebellüğ edecek radikalizme celp göndermesi bugün için cazip fikir gibi görünebilir. Ama unutmasınlar ki o radikalizm bir aşamada fikir babası Azzam’ın canını almaktan çekinmedi. Mısırlı Eymen Zevahiri, Azzam’ın öldürülmesinden sonra nihilist şiddeti küreselleştirme emelini el-Kaide’nin doktrini yaptı ve Azzam’ın talebesi Bin Ladin’i tasfiye etti. Eymen’in talebesi Zerkavi de Baasçı subaylarla Şiilerin mescitlerini bombalayarak yeni evreyi gösterdi.

Rabbani’yi, Müceddid’i ve diğer mutedil şahsiyetleri katlederek yaptıkları mıntıka temizliğinin son aşaması, Taliban’ın “Pencşir aslanı” Şah Mesud’u öldürmekle kalmayıp, geride iyimserlikten kırıntı bırakmamak üzere, gücü ele geçirince mezarını da tahrip etmesiydi. Meşal’ın “Abdullah Azzam” referansıyla açtığı başlığın geçmiş ve geleceğine dair kısa özet böyle. Hamleyi finanse eden mefluç Tehran, nasıl bir kötülüğe yol verdiğini idrak edecek vasıf ve kabiliyette değil. Katar’da lüks villalarında şehitlik övgüsü yapan Hamas aktörleri de değiller.

Nasrallah, yaptığı açıklamasında Gazze’nin 20 senedir muhasara altında günlük hayatı sürdürmekte zorlandığından bahsederken Hamas’ın yıllık 1 milyar doları ne yaptığını sormalıydı.
– Gazzelilerin sefalet içinde yaşamasını İsrail mi mecbur ediyor?
– 20 senedir toplanan milyarlarca dolar nerede?

İsrail’in Gazze’de sergilediği sınırsız vahşete lanet yağdıranların, çocukları katleden kuralsızlık sorulduğunda Hamas sözcülerinin “savaşta oluyor böyle şeyler” cevabına neden itirazı olmadığını merak etmiyor musunuz? İsrail bu meşrulaştırmaya dayanarak yapıyor şu zulmü çünkü.

 

Şu tansiyonda İsrail toplumunun %47’si savaştan sonra Netanyahu’un çekip gitmesini istiyor. %29 ise hemen şimdi bırakmasını istiyor. Yönetimiyle sivil toplumuyla istibdadın en rezil örneğini sergileyen, aklını iptal etmiş kavimle mukayese bile edilmez. (kaynak)

Meşal’in Abdullah Azzam dan durduk yere bahsetmediğini yazmıştım. Hamas, “cihadı” küreselleştirme ihalesine parmak kaldırdı. Videoda Hamas sözcüsü, yol haritasını müstakbel finans ve siyasi destek başkentlerine açıklıyor.

Bakalım daha neler neler demiş:
👇

VİDEO LİNK  : https://video.twimg.com/ext_tw_video/1721399477024493568/pu/vid/avc1/1280×720/hlkr-91-7-hGD5dR.mp4?tag=12

Çin’in vekil gücü Kim Jong, Hamas’a yardıma hazır olduğunu söylemiş. Hamas sözcüsü de Kore’nin Amerika’yı vurma kapasitesine sahip tek yer olduğunu hatırlatıyor. İran’ın ise Amerika’yı vuracak menzilde silahlarının olmadığını, savaşa girmeye karar verirse ancak İsrail’i ve bölgedeki ABD üslerini vurabileceğini söylüyor. Tabii ki Amerika savaşa dahil olursa. Kore’nin müdahil olabileceği günün geleceğinden umutlu. Çünkü Hamas’ın müttefiki imiş. Şu anda Amerika’nın düşmanları ve ona nefret duyan herkes giderek yakınlaşıyormuş. Hatta Rusya ile günü birlik temastaymışlar. Çinliler Duha’ya elçi göndermiş. Hamas delegasyonu Rusya’ya gitmiş. Bir heyet de yakında Pekin’e gidecekmiş. Bölgede Amerika’nın tüm düşmanları yakın temasta ve istişare halindeymiş. Bunlar bir gün savaşa da katılabilirlermiş.

Hulasa;
Hamas için Gazze ve Filistin hikayedir.

Filistin topraklarında kapasite sergilemiş olarak gözünü dünya savaşına dikmiş ve onun başat vekil gücü olma beklentisiyle ülkelerden mali ve siyasi destek talep ediyor.
Müslüman dünyadan bağışlar da cabası.

Bölgede çatapat arttıkça cepler şişecek…

***

Kenan ÇAMURCU