HAMAS ÖRGÜTÜ DOSYASI /// ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : Hamas’ın Faaliyetlerinin Odak Noktası Britanya’dır !!!

ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : Hamas’ın Faaliyetlerinin Odak Noktası Britanya’dır !!!

HAMAS’ın Avrupa’daki siyasi, propaganda ve hukuki faaliyetlerinin odak noktası Britanya’dır!

Bu işte bir iş var!.. İngilizler Hamas’ı destekliyor!” başlık makalemden sonra bazı okuyucular İngiliz hükümetinin Başbakanı Susak pardon Sunak’ın İsrail’i destekleyen açıklamalarını ve İsrail ziyaretini âdeta gözümün içine soktular. Oysa kamuoyuna yansıyan ile yansıtılmayan gerçeklik çok farklı. Nedense aklıma “Her katil mutlaka olay yerine döner çünkü merak eder” sözü geldi, yutkundum.

Avrupa Başkentlerinde Filistin ve Gazze için yapılan mitinglerde iğne atsanız yere düşmeyecek görüntüler var. O kalabalıkların tamamının Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman göçmenlerden oluştuğunu sanmıyorum. Küresel Kapitalizmin yarattığı sınıfsal çelişkinin yansıması ve işçi sınıfının meydan okumasıdır…

Benzer görüntüler İngiltere için de geçerli. İngiltere’nin başkenti Londra’da Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi. On binlerce kişi, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında Başbakanlık Konutu’na yürüdü. Ortada bir paradoks var. Sokaklarda Gazze desteği ne kadar güçlüyse hükümetlerin de İsrail’e olan desteği o kadar büyük.

Hamas-İsrail savaşını ABD-İngiltere rekabeti veya ABD-Çin kapışması görenler var. Hatta bazı askeri uzmanlar, mesela Cihat Yaycı Paşa; ABD savaş gemilerinin Akdeniz’deki konuşlanmasından hareketle hedefin Türkiye olduğunu söylüyor. ‘Puzzle’ın parçalarına veya bütününe göre değerlendirme elbette fark edecektir.

Reel politik açıdan bakılacak olursa, Türkiye ile anlaşmazlığı hangi boyutta olursa olsun, Washington’daki derin ABD’nin Ankara’dan vazgeçmeyi göze alacak kadar aymazlık içerisinde olabileceğini sanmıyorum. Ayrıca Rusya /Çin/İran dururken neden NATO müttefiki Türkiye’yi hedef alsın?

Hele hele iki yıl önce Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyelerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Dünya Lideri” ilan etmeleri söz konusuyken; The World Jewish Congress WJC / Dünya Yahudi Kongresi’nin böylesi bir icraata sıcak bakmayacağı ortada.

Hamas İngiltere’den besleniyor!..

Batı Şeria’da operasyonlar yürüten Hamas yöneticilerinden Muhammed Kasım Sawalha, Britanya Yahudilerinin beşte birinin yaşadığı Londra’nın Barnet ilçesinde, Gazze’de masum çocuklar Siyonist çetelerce katledilirken, İngiliz Devleti tarafından finanse edilen bir evde hayatının tadını çıkarıyor.

Muhammed Kasım Sawalha’ın deyim yerindeyse bir eli yağda bir eli balda. Dört çocuk babası, 2003 yılında Londra’nın kuzeyindeki Barnet ilçesindeki Colindale’de, 56 yaşındaki eşi Sawsan ile birlikte yaşadığı, garajı ve bahçesi bulunan iki katlı bir evde belediye kiracısı oldu. Sawalha, 2003’ten beri orada yaşadıktan sonra belediye mülkünü yakın zamanda İngiltere’nin satın alma hakkı planının yardımıyla 112.000 £ indirimle sahibi oldu. Bu iki katlı mülkün bahçesi ve garajı bulunuyor.

Kasım Sawalha, 1990’larda bir akrabasının pasaportunu kullanarak İngiltere’ye girdi ve İngiliz vatandaşlığı talebinde bulundu. Abu Obada adıyla da bilinen siyasi bir aktivist Mohammad Kahem Rashid Maruf Sawalha, 21 Temmuz 1961’de Batı Şeria’nın Tubas şehrinde doğdu. 1980’den itibaren Amman Üniversitesi’nde dini eğitim aldı.

Hamas’ın İngiltere temsilcisi…

Muhammed Kasım Sawalha; Hamas örgütünün İngiltere temsilcisi. Örgüt ile İngiltere Dışişleri bürokrasisi arasında irtibat sağlıyor. Tabii ki sağı solu İngiliz dış istihbaratı Secret Intelligence Service SIS veya yaygın adıyla MI6 ajanı kaynıyor. Korumasını da İngiltere Ulusal Müslüman Polis Memurları Birliği’ne üye polisler yapıyor.

1980’lerin sonlarında Hamas’ın bölgesinde İsrail ordusuna karşı direniş timlerini oluşturduktan sonra İsrail’den kaçtı ve 1990’ların başında İngilizlerin Ortadoğu’daki üssü Ürdün’den İngiltere’ye geçti. Sawalha, İsrail’deki yasadışı faaliyetlerine rağmen 2000’li yılların başında İngiltere vatandaşlığı aldı ve Hamas için çalışmaya devam etti. Sawalha’nın “Muhammed Khadhem Sawalha”, “Ebu Obeida”, “Ebu Ubada”, “Ebu Ubaydah”, “Ebu Ubeida” ve “Ebu Obadah” gibi çeşitli takma adları kullandığı biliniyor.

Kendisi İngiliz Müslüman İnisiyatifi’nin (BMI) başkanı. 1990 yılında Batı Şeria’dan kaçtığı Londra’da yaşamaktadır. Sawalha, İngiltere’ye göç etmeden önce Hamas’ın Batı Şeria askeri şefiydi. Buna ek olarak kendisi, Hamas görevlilerine büyük miktarlarda para tahsisi ve tedarikini denetlemekle suçlanıyor; bu iddia, 2004 yılında ABD’nin Hamas görevlisi Muhammed Salah’a karşı hazırladığı iddianamede onun adının geçmesine yol açtı.

İngiltere’nin desteği ile Gazze Şeridi’ne ulaşmaya çalışan Mavi Marmara’nın da dahil olduğu birçok filo ve kara konvoyunun organize edilmesinde rol oynadı ve bu sayede kuşatma altındaki Filistin halkına yardım etmek için menşei karanlık mali yardım aktardı. Alman teolog Dietrich Bonhoeffer’ın işaret ettiği “organize olmuş ahmaklar sürüsü” de bunu “Allah dilerse kâfir, münafık ve fasık bir adamın eli ile de dinine hizmet ettirebilir” şeklinde yorumladı.

İngiliz Devleti nezdinde itibarı var!..

Sawalha, Britanya Müslüman Derneği’nin kurulmasına yardımcı oldu ve ayrıca Londra Metropolitan Polis merkezi kendisinden Finsbury Park Camii’nin mütevelli heyeti olması talep edildi. İngiliz Devleti nezdinde itibarı olduğu kesin. Hatta İngiliz yargısı, Mavi Marmara seferine katılıp, yaralanan İngiliz vatandaşı Muhammed Sawalha’nın şikayetini dikkate aldı.

Abluka altındaki Gazze’ye insani yardım malzemesi götürürken 31 Mayıs 2010’da uluslararası sularda İsrail komandolarının saldırısıyla 10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara saldırısının sorumlularından dönemin İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Marom, İngiltere’ye girişinde gözaltına alındı ve sorgulandı.

İngiliz Mandasına olan sadakatini her fırsatta gösterdi. Arap ve Yahudi toplumları arasında barışı sabote edecek her türlü girişimde yer aldı. Ayrıca, direnişin İsrail devlet terörüne, yasa dışı işgale ve sivil Filistin halkına karşı işlenen savaş suçlarına karşı çıkmanın geçerli bir yolu olduğunu yeniden teyit eden 2009 İstanbul Deklarasyonu’nu da imzaladı. 62 yaşındaki Sawalha, İngiltere’de yaşadığı sürece örgütünün para aklamasına yardım etti. 2019’da resmi sıfatla Moskova’ya yapılan bir ziyarette yer aldı ve burada 2013 ile 2017 yılları arasında Hamas’ın politbüro temsilcisi olarak görev yaptı.

İngiltere, Müslüman Kardeşler ve Hamas faaliyetlerinin Avrupa merkezi olarak hizmet etmeye devam ediyor, ancak Britanya’daki aktivistler, dikkatli bir şekilde çalışıyor. Hamas, sözde yani kağıt üzerinde İngiltere’de tanınmış bir terör örgütüdür ve Hamas’ı desteklemek, Terörizm Yasası uyarınca 14 yıl hapis cezasına yol açabilir.

Britanya hükümeti, Hamas’ın İsrail’deki faaliyetlerini adada suç kapsamında değerlendirmediği gibi cezalandırmaz ve bir şekilde teşvik eder. Bu nedenle Muhammed Kasım Sawalha; İsrail ve Yahudilere karşı şiddetli kışkırtmada bulunmak için Britanya’nın demokratik (!) politikalarından yararlanmasına imkan veren siyasi eylem ve ifade özgürlüğüne sahip bir konumda.

İngiliz sömürgeciliğinin Hamas kartı…

İngilizler, Avrupa Birliği’nin, Hamas’ın siyasi ve askeri-terörist kanatları arasında ayrım yapmadan Hamas’ı terör örgütü olarak tanımlamasına rağmen bunu yapıyorlar. Oysa Hamas ve ona bağlı İzzeddin el Kassam Tugayları, 26 Ocak 2009’da terörist gruplar kategorisinde AB listesine dahil edildiler… Bu nedenle İngiltere’de Hamas’ın yasaklanması gerekiyor ancak sömürgelerinde insanlara kan kusturan İngiliz hukuk sistemi, nedense bu konuda oldukça hoşgörülü ve Hamas da dahil olmak üzere faaliyet gösteren radikal İslamcı grupları istismar ediyor.

Hamas’ın İngiltere’de geniş bir eylemci ve destekçi ağı var. İsrail ve Batı’ya düşman olan radikal sol örgütler. Hamas’ın ve ideolojisinin İngiliz siyasetine, medyasına ve üniversitelerine sızmasını mümkün kılıyorlar. Hamas’ın İngiliz siyasetinde George Galloway, Ken Livingstone, Jenny Tonge ve Jeremy Corbin gibi radikal sola bağlı destekçileri var.

İngiliz hükümetlerinin göz yumması ile Hamas, Londra’da faaliyet gösteren Arap medyasının imkanlarından yararlandı. Kendi yayınlarını çıkararak, mesajını Batı’daki Müslüman topluluklara ve Orta Doğu’daki hedef kitlesine yayma yeteneğine kavuştu.

Yasal yönler söz konusu olduğunda Hamas, İsrail’in üst düzey siyasi ve askeri şahsiyetlerine karşı sözde “savaş suçlamaları” kapsamında rahatlıkla veya hiçbir sorunla karşılaşmadan İngiliz mahkemelerinde dava açabiliyor.

Hamas’ın Britanya’da üstlendiği kapsamlı İsrail karşıtı faaliyetinde, İngiliz hukuk sistemi ve talimatlarıyla ters düşmemek için bilgilerin saklanmasına özen gösteriliyor. Bu nedenle eylemcileri ve destekçileri (eski Hamas militanları da dahil) kendilerini resmi olarak Hamas aktivistleri olarak tanımlamaya dikkat ediyor, Filistin davranışlarının destekçileri olarak görünmeyi ve onu Hamas’ın ideolojisi ve politikalarıyla özdeşleştirmeyi tercih ediyorlar.

Britanya’nın Orta Doğu’ya ve Avrupa’daki ve Arap-Müslüman topluluklarına yönelik Hamas propagandası…

1) Londra’da iki haftada bir çevrimiçi Hamas dergisi yayınlanıyor. El-Fetih adı verilen bu site, Hamas’ın çok önemli bir hedef kitlesi olan çocukları hedef alıyor. Dergi özellikle Hamas’la bağlantılı olduğunu söylemiyor ancak içeriği açıkça Hamas odaklı. Hamas’ın ana sitesi olan Filistin Bilgisi’nin ana sayfasında El Fetih’in web sitesinde kalıcı bir bağlantı bulunmaktadır. Makaleleri, Hamas ideolojisini ve radikal İslam’ı anlatıyor ve onlardan küçük yaşlardan şiddet ve terörizmin yolunu öğretiyor. Kurucusu Sami el-Halabi’dir.

2) Hamas’ın ana yayın organı olan aylık Filastin el-Müslime dergisi 1981’den bu yana Londra’da yayınlanmaktadır. İsrail’e karşı nefret propagandası yapmakta, terörü ve teröristleri teşvik etmektedir. Hem basılı hem de çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır. Geçmişte Londra’daki adresi ön sayfada görünüyordu ancak şu anda herhangi bir adres listelenmiyor. Bununla birlikte, Britanya, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada için abonelik fiyatlarının tümü, sterlin cinsinden listelenmiştir; bu, faaliyetin hâlâ Britanya merkezli olduğunun bir göstergesidir.

İngiltere’deki Müslüman Kardeşlerin en önde gelen liderleri İbrahim Mounir, 30 yıldır Britanya’da yaşıyor ve istihbarat servislerini sık sık ziyaret ediyor, mevcut rehber yardımcısı İbrahim Mounir, 30 yılı aşkın süredir Britanya’da güvenli bir şekilde yaşıyor ve orada tam bir özgürlük içinde çalışıyor. Kendisi, İngiliz Avam Kamarası ve İngiliz İstihbarat Servisi’ni sık sık ziyaret ediyor. Britanyalı Müslümanlarla ilgili konularda ve aşırılık yanlılarıyla nasıl başa çıkılacağı ve ideolojiyle nasıl mücadele edileceği konularında sık sık onun fikrine başvuruluyor.

Son söz: Bu yazı, Siyonistlerin masum sivilleri ve tüyü bitmemiş çocukları hunharca katletmesini meşrulaştırmak amacı ile kurgulanmadı.

İnsanlığın huzuruna, evrensel barışa kim kast ediyorsa Allah, milyon kere milyar belasını versin. Savaş suçlularını lanetliyorum. İngiliz İslamcılığını ve Siyonizm’i lanetliyorum.

***

Ömür ÇELİKDÖNMEZ
___________________

Seçilmiş Kaynakça