HİNDİSTAN DOSYASI : Zehirli Köpükler İçinde Ayin

Zehirli Köpükler İçinde Ayin

Zehirli Köpükler İçinde Ayin

 

Dört gün süren ve dinseller tarafından bilimsel faydaları da olduğu iddia edilen festivalin, katılanların zihinlerini sakinleştirdiği ve onları nefret, korku ve öfke gibi olumsuz enerjilerden arındırdığına inanılmaktadır.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Kasım 2021

 

Chhath Puja festivaline katılan kadınlar, dünyanın en kirli nehirlerinden Yamuna nehrinde dua ederken. Kaynak: PTI

Delhi’ye içme suyu sağlayan Yamuna Nehri’nin zehirli köpükle kaplanmış yüzeyine aldırmayan Binlerce Hindu, dünyadaki yaşama ihsan ettiği iyilikler ve dileklerini yerine getirdiği için Güneş’e teşekkür etmek için düzenlenen Chhath Puja festivali esnasında nehrin sularına ördekler gibi dalıp çıkmaktadır.

Yamuna Nehri’nin büyük bir bölümü ülkenin başkentinin çevresinde kümelenen endüstri tesislerinden boşaltılan kirleticiler nedeniyle beyaz zehirli köpükle kaplanmış durumdadır.

Ancak dinsel fanatikler bu duruma aldırmamakta ve Güneş’e teşekkür etmek için zehirli köpüklü sularda diz çökmekte, hatta bazıları ördek gibi dalma-çıkma manevraları yapmaktadır.

Dünyanın en kirli nehirleri arasında olan 1.376 kilometre uzunluğundaki Yamuna Nehri, Hindular için Hindistan’ın en kutsal nehirlerinden bir tanesidir. Başkentin kanalizasyonunun yanı sıra komşu eyaletlerden karışan tarım ilaçları ve endüstriyel atıklar nehri giderek daha da kirletmektedir.

20 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Delhi, dünyanın en kirli kentlerinden bir tanesidir. Özellikle kış aylarında gökyüzü güneş ışığını engelleyen zehirli bir katmanla kaplamaktadır.

Chhath Puja, Hindistan’da yapılan diğer festivallerden çok farklıdır. İbadet için bir din adamına ihtiyaç yoktur. Festivale katılan dinsel fanatikler Güneş Tanrı, karısı Usha ve Chhathi Maiya için dua ederler.

Kaynak: NDTV

Arınma çok önemlidir. Festivale katılan dinsellerin kutsal banyo yapmaları ve kadınların dört gün boyunca oruç tutmaları zorunludur. Dinsel fanatikler dört gün süren festival esnasında yerde yatarlar.

Dinsel fanatikler Chhath Puja festivalinin bilimselliğine de dikkat çekmekte ve bedeni suya daldırma ile güneşe maruz bırakmanın solar biyoelektrik akışını artırması nedeniyle, bedeni zehirlerden arındırma ve detoksifiye etmenin en iyi yöntemi olduğunu iddia etmektedir.