İRTİCA DOSYASI : Arapça dilde eğitim verip, ‘İslam’ın kızı belgesi’ dağıtan okula soruşturma. Kurucusu bakın kim çıktı

 

Arapça dilde eğitim verip, ‘İslam’ın kızı belgesi’ dağıtan okula soruşturma… Kurucusu bakın kim çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı, Arapça dilde eğitim veren ve akademik başarı gösteren kız öğrencilere takdir teşekkür belgesi yerine “İslam’ın kızı belgesi” veren Külliyat Kız Okulları ile ilgili soruşturma başlattı. Külliyat Kız Okulları’nın kurucusunun gerici açıklamalarıyla bilinen ilahiyatçı İhsan Şenocak olduğu ortaya çıktı. 

17 Kasım 2023

featured

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in kız okulları projesine ilişkin sözlerinin ardından Türkiye’deki kız okullarını araştırdığını açıklamıştı.

Kılıç, Samsun’da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir ortaokulla ilgili “Müfredatı MEB müfredatı değil. Bu okulun dili Arapça, akademik başarı gösteren kızlarımıza da takdir teşekkür belgesi değil, ‘İslam’ın kızı’ belgesi veriliyor.” demişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Birgün’ün aktardığına göre; Kılıç’ın, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Samsun’da faaliyet gösteren Külliyat Kız Okulları’nın, Arapça dilde eğitim verip, kız öğrencilere “İslam’ın kızı belgesi” dağıttığına yönelik yazılı soru önergesine yanıt geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen yanıtta, “Olay hakkında Bakanlık müfettişlerince inceleme ve soruşturma çalışmaları başlatılmış olup, devam etmektedir” denildi.

Bu okulun varlığının Anayasa’ya da Milli Eğitim Temel Kanunu’na da aykırılık oluşturduğunu vurgulayan Kılıç, konunun takipçisi olacaklarını vurgulayarak “Laik, bilimsel ve karma eğitim karşıtı, yasalara aykırı hiçbir eğitim modeline izin vermeyeceğiz” dedi.

‘FARKLARI’ ARAPÇA EĞİTİMMİŞ

Öte yandan, okulun internet sitesinde “farkımız” başlıklığının altında “Özel Külliyat Ortaokulları, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait müfredatın yanında Arapça ve İngilizce eğitimi de vermektedir.” denilmesi dikkat çekiyor.

Sitede şu bilgilere yer veriliyor:

“Özel Külliyat Ortaokulu, 2020 yılında Samsun’un Atakum ilçesinde Arapça dili ağırlıklı programla kurulmuş bir ortaokuldur. Okulumuzda Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatında mevcut olan derslerle beraber Arapça lisan ve gramer dersleri de verilmektedir.

Özel Külliyat Ortaokulları, kökleri ezelde dalları ebette olan nesli yetiştirmeye namzet bir eğitim yuvasıdır. Özel Külliyat Ortaokulları, çağın Hatice’leri, Fatıma’ları ve Meryem’lerinin yetiştiği Medeniyet binasında bir tuğla olmaya taliptir. Öğrencilerimiz, Külliyat okullarında İslami ilimlerle benliklerini inşa ederken; fenni ilimlerle de madde planında neyi, nasıl, niçin yapacaklarını öğrenmektedir.”

KURUCUSU İHSAN ŞENOCAK’MIŞ

Külliyat Kız Okulları’nın kurucusunun İhsan Şenocak olduğu da ortaya çıktı.

Gerici açıklamalarıyla bilinen ilahiyatçı İhsan Şenocak, geçen senelerde yaptığı açıklamada, üniversiteyi kazanan genç kızları hedef almıştı. Öğrencilerin giydiği pantolona kafayı takan Şenocak, kız babalarına “Yani kızın şu sokaktan geçip de okula pantolonla giderken yüreğin parçalanıyor mu senin? 18 yaşında kaşını aldıran kızın üniversiteye giderken o halde, yüreğin parçalanmıyorsa vallahi kıyamet günü cehennem seni parçalayacak.” diye seslenmişti.

Sözlerini “Kot pantolonuyla erkeklerin bakışı arasında kızın yürüyor, delikanlılar arkasına takılmışlar, arkasından gidiyorlar. Yavrunu cehenneme attın cehenneme!” diye noktalayan Şenocak’a tepki yağmıştı.

FİLENİN SULTANLARINI HEDEF ALMIŞTI

Gerici İhsan Şenocak, bir başka paylaşımda da Cumhuriyetin 100. yılında kazanabileceği bütün kupaları kazanan, başarıların ardından “Atatürk’ün kızlarıyız” vurgusu yapan ve mücadelesiyle Türk kadınının gücünü dünyaya gösteren A Milli Kadın Voleybol Takımı’nı hedef almıştı.

Millilerimizin şortuna kafayı takan İhsan Şenocak, “Her müslüman Allah’ın emrettiğinin en güzel, yasakladığının da en çirkin olduğunu anlatmaya memurken fert planında İslam’ı yaşayan Müslümanların gazeteleri de kadınların yarı çıplak haldeki oyununa zafer diyor. Harama, haram diyebilen kaç alim, kaç mütefekkir, kaç hoca kaldı?” ifadelerini kullanmıştı.

thumbnail

İLİŞKİLİ HABER

Yargıdan gerici İhsan Şenocak’a ‘şarlatan’ tescili

Arapça dilde eğitim verip, ‘İslam’ın kızı belgesi’ dağıtan okula soruşturma… Kurucusu bakın kim çıktı