İSTİHBARAT TEKNOLOJİLERİ DOSYASI : Yüksek Çözünürlüklü Uydu Fotoğrafları

Yüksek Çözünürlüklü Uydu Fotoğrafları

Yüksek Çözünürlüklü Uydu Fotoğrafları

 

Askeri gözlem uyduları 10 santimetreye kadar çok yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Kasım 2021

Ticari uydular İsrail’de Negev Çölünde bulunan Dimona nükleer reaktörünün yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını paylaşmaktadır. Yukarıda görülen ve herkesin ücretsiz olarak erişebildiği Mapbox sitesinde İsrail’e ait Dimona nükleer tesisi görülmektedir.

İsrail tarafı ise paylaşılan uydu görüntülerinin, Lübnan’da konuşlanan İran destekli Hizbullah terör örgütü tarafından saldırı maksatlı kullanılması endişesini yaşamaktadır.

Birleşik Devletler 1997 yılında İsrail’in güvenlik kaygılarını gidermek maksadıyla Kyl-Bingaman Amendment (KBA) yasasını uygulamaya sokmuştur. KBA yasası ile İsrail ve Gazze Şeridi’ne ait ticari uydu görüntülerinin kalitesine bir sınır getirilmiştir. Getirilen kısıtlama ile bir araba büyüklüğündeki cisimler görülebilirken, daha küçüklerin tanımlanması dahi zorlaştırılmıştır. Ancak, ABD dışından bazı şirketlerin uydu görüntülerini sağlaması nedeniyle bu kısıtlama 2020 yılında kaldırılmıştır.

BBC’ye göre en büyük uydu şirketlerinden Maxar ve Planet Labs, İsrail ve Gazze Şeridi’ne ait yüksek çözünürlüklü görüntüleri sağlamaktadır ve ayrıntılar 0,5 metre veya daha aza inmiş durumdadır.

Digital Globe adlı dünya gözlem şirketi tarafından hizmete sokulan WorldView-3 ile 30 cm. küçüklüğündeki cisimler dahi görülebilmektedir.

Başta ABD olmak üzere askeri gözlem uydularının eriştiği teknoloji ve çözünürlük seviyesi ise eski Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın attığı bir Twitter mesajında paylaştığı uydu görüntüsüyle açığa çıkmıştır.

Aşağıda görülen fotoğrafta, İran İmam Humeyni Uzay Merkezi’nde üçüncü başarısız fırlatma teşebbüsü sonrasında kömürleşen bir füze rampası görülmektedir. Uydu görüntüleme şirketi Planet tarafından yayınlanan fotoğrafta, sadece füze rampasından yükselen kalın dumanlar görülebilirken,  Trump’ın paylaştığı istihbarat brifinginden alınan uydu görüntüsünde; fırlatma rampasının etrafındaki Farsça harfler, kulenin payandaları, bir merdivenin basamakları ve çit direkleri bütün ayrıntıları ile görülmektedir.

Donald Trump’ın paylaştığı fotoğraf uzmanlarda büyük bir şaşkınlığa neden olmuştur. Bir devlet başkanının böylesine hassas bir askeri istihbarat bilgisini paylaşmasını hayretle karşılayanların yanı sıra, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsünün ardındaki teknoloji de büyük bir ilgi ve merak uyandırmıştır.

Trump’ın uydu fotoğrafını paylaşmasından birkaç saat sonra uzmanlar, bu görüntünün bir casus uydu tarafından alındığı sonucuna ulaşmış ve hatta uydunun Ulusal Keşif Ofisi’ne (National Reconnaissance Office) ait USA 224 adlı gizli bir uydu olduğunu dahi tespit etmişlerdir. Teorik olarak bu uydu, 10 santimetre çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir.