MK ULTRA PROJESİ : 25. Kare Tekniği Nedir ??? 25. Kare Tekniği Nasıl Kullanılır ???

 

25. Kare Tekniği Nedir ??? 25. Kare Tekniği Nasıl Kullanılır ???

 

Kasım 18, 2022

 

Kız arkadaşınla sinemaya gittin. Romantik bir aşk filmi izlerken, film molasına birkaç dakika kala patlamış mısır ve kola almak istediniz. Ancak, hiçbir fikriniz yoktu. Aynı şekilde siz de evde tek başınıza oturup televizyonda program izlerken, canınız birdenbire dondurmaya, daha kötüsü birini öldürmeye başladı. 25. kare tekniği bunları yapabilir. iddia ediliyor.

Kare 25, subliminal mesajlar, bilinçaltını kontrol edebilen görüntüler ve daha fazlası pek çok insanın en kötü kabuslarından bazılarıdır. Ve haklılar çünkü kimse farkında olmadan beyninin yıkanmasını istemez. Peki tüm bunlar doğru mu? Yok canım 25 kare tekniği ile kişinin bilinçaltı Farklı düşünceler yerleştirmek mümkün mü? Gelin bu konudaki şehir efsanelerine ve bilimsel gerçeklere biraz daha yakından bakalım.

25. kare tekniği nedir?

Tüm bu şehir efsanelerini doğuran 25. çerçeve tekniğine göre sadece insan gözü 24 kare görebilir ve bundan fazlası bilince işlenmez. Ancak bu 24 çerçeveye eklenen gizli bir 25. çerçevedeki herhangi bir mesaj doğrudan kişinin bilinçaltına işleyerek bu mesajı içselleştirmesini sağlar.

25. kare dediğimiz şey aslında bir subliminal mesaj örneğidir. İlluminati tarafından çizgi filmlere yerleştirildiği düşünülen yazılar, Filmlerde uygulanan 25. kare tekniği, Kelimelerin arasına gizlenmiş harflerin, doların üzerindeki işaretlerin ve çok daha fazlasının subliminal mesajlar olduğuna inanılıyor. Bu mesajlar basit reklamlar olabileceği gibi insanları farklı bir partiye oy vermeye hatta cinayete bile sevk edebilir.

Ünlü meydan 25 reklamı ve gerçekler:

İddialara göre 25. kare tekniğinin ortaya çıkışı 1957 yılına kadar uzanıyor. New Jersey’li bir iş adamı olan James Waikerie bir sinema projektörüne kare 25 ekler. Eklenen 25. karede ‘Kola iç! Patlamış mısır ye!’ makaleleri vardır. Sonuç mu? O gün kola ve patlamış mısır satışları %17 arttı.

O yıl daha sonra, James Waikerie 25. çerçeve tekniğinin patentini aldı. patent yoluyla Toplamda 38 milyon dolardan fazla kazandıktan sonra 1974 yılında aniden patent hakkını elinden aldı. Illuminati davayı devralmış olabilir mi?

İlluminati’nin bununla hiçbir ilgisi yok çünkü Bu hikaye tamamen kurgudur. Satışlar incelendiğinde ise ortada bir artış olmadığı ortaya çıktı. Bu hikaye 25. kare tekniğinin hikayesi değil, James Waikerie isimli reklamcının yaptığı başarılı bir viral reklamın hikayesidir. Daha sonra bunun doğru olmadığını itiraf etti. Ya İlluminati?

25. kare tekniği dünyanın en çok inanılan yalanlarından biridir:

Atasözümüzde olduğu gibi deli kuyuya bir taş atar kırk bilge çıkaramayınca 25 kare tekniğini kullanırlar. Ortaya koyan kişi bile bu durumu inkar etse de Yıllardır birçok insan bu tekniğe ve bilinçaltı mesaj kavramına inandı. Bu duruma o kadar yürekten inanıyorlar ki devletleri bile ikna etmeyi başardılar.

İnsanların %70’inin inandığı subliminal reklam kavramı o kadar ürkütücü bir boyuta ulaştı ki 1974 yılında Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu subliminal reklamları yasaklama kararı aldı. Hatta ülkemiz dahil onlarca farklı ülke da bu karara uydu ve şirketlerin subliminal reklam yayınlamasını yasakladı. Peki sübliminal mesajlar gerçekten var mı ve işe yarıyor mu?

Subliminal mesaj denemeleri ve başarısız sonuçlar:

Kişi bir uyaranın 1 milisaniyeden daha kısa bir süre etkisinde kalırsa, bunu ne bilinçli ne de bilinçsiz olarak algılayamaz. 3 milisaniye veya daha fazla uyaran bilinçsiz olarak algılanır. 40-60 milisaniyenin etkisi altındaki uyaranlar ise sübjektif eşiği aşarak bilincimiz tarafından algılanmaya başlar.

Tüm bu bilgiler ışığında bilim insanları bilinçaltı mesaj yönteminin gerçekten işe yarayıp yaramadığını ortaya koymaya çalıştı. Tıpkı 25. karenin hikayesinde olduğu gibi ‘Kola iç’, ‘Dondurma ye!’, ‘Şu şarap markasını al!’ bilinçaltı gibi mesaj içeren yayınlar izlendi ve dinlendi. Hatta bir haber kanalı, siyasetçi Al Gore’u küçük düşürmek için bürokrat kelimesinden önce bir an için ‘Sıçanlar’ kelimesini gösterdi.

Eğer test sonuçları illuminati müdahale etmedikçe Tüm bu mesajların işe yaramadığı ortaya çıktı diyebiliriz. Yapılan deneylerin hiçbiri sübliminal mesajların düşünce kadar etkili olduğunu gösteren sonuçlar vermedi. Yani 25 kare tekniği ve benzeri subliminal mesajların direkt olarak bilinçaltımızı etkilediğine dair somut verilerimiz henüz yok.

Tüm deneylerde subliminal mesajın etki oranını ortaya çıkaracak bir hedef belirlenmiştir. Bu hedefe göre 25. çerçeve ve benzeri mesajlar Beklenenden 10 kat daha az etkili bunlar. Bu, bilinçaltı reklamların normal reklamlardan bile daha az etkili olduğu anlamına gelir. Belki de hiçbir etkileri olmadı.

25. kare ve benzeri subliminal mesaj dedikodularına neden inanırız?

Hayatın biraz sıkıcı olduğunu düşünüyoruz ve insanlar sırf güzel kokuyor diye sinema salonlarından mısır aldıklarını kabul etmek istemeyebilirler. Onun yerine dünyayı yöneten gizli bir organizasyon Çizgi filmlerde, para konusunda, sinema salonlarında, izlediğimiz televizyon programlarında ve filmlerde bazı gizli mesajlar vererek bizi manipüle ettiğinizi düşünmek çok daha maceralı bir hayat demektir.

Her şeye rağmen subliminal mesaj yok diyemeyiz. çünkü Uyku esnasında Yabancı dil öğrenmek, sigarayı bırakmak, yeni alışkanlıklar kazanmak ya da bırakmak gibi yöntemler yine de pek çok kişi üzerinde etkili olabiliyor. Ancak 25. kare ve benzeri subliminal mesajlara inanmak için bir sebep yok çünkü kimsenin deneylerle kanıtlanmış verileri yok.

Yapılan deneylerde bile hiçbir etki altında olmayan kişiler üzerinde araştırma yapılmamıştır. O insanlar zaten bir şeye meylediyorlardı ve mesaj tam da bunun üzerine geldi. Koşullar çok iyileştiğinde bile Subliminal mesajlara inanmamak için bir başka neden de mesajların etkisizliğidir. Belki de korkmamız gereken, araba alırsak daha çekici olacağımızı, kola içersek daha mutlu olacağımızı söyleyen reklamlardır.

komplo teorilerinin vazgeçilmez konusu. 25 kare tekniği nedir gerçekten işe yarıyor mu Subliminal mesajlar gerçek mi gibi soruları cevapladık ve bilinen yanlışlardan bahsettik. Subliminal mesajlar hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Elif ÇELİK