PAKİSTAN DOSYASI /// ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Pakistan, Kraliçe için ulusal yas ilan etmiş !!!!

ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Pakistan, Kraliçe için ulusal yas ilan etmiş !!!!
13-09-2022

Önceden “Pakistan diye yazılır, Türkiye diye okunur” derdim. Meğer benimkisi züğürt tesellisi imiş. 4-5 aydır öyle düşünmüyorum. Nazarımda bundan böyle “Türkiye diye yazılmaz, Pakistan diye de okunmaz!”
Commonwealth, İngiliz Milletler Topluluğu’nun 56 sözde bağımsız ve eşit ülkesinin gönüllü bir birliğidir. Ne kadar yazık ki bu ülkeler içinde Ürdün gibi “peygamber torunu” tarafından yönetilen ülkeler olduğu gibi Pakistan ve Malezya gibi Müslüman ülkeler de bulunmaktadır. 2.5 milyar insan bu topluluk üyesi devletlerde yaşıyor.
Commonwealth Charter’da ifadesini bulan değerler ve ilkeler, birçok ülke ve toplum ve için bağlayıcı niteliktedir. Commonwealth’in kökleri 19. Yüzyıla kadar uzanır. Commonwealth’e katılan son iki ülke, 2022’de Gabon ve Togo’dur.
Pakistan ulusal yas ilan etmiş!..
Türkiye’nin de şimdiye kadar birçok başbakanı cumhurbaşkanı öldü ama ben, kardeş ülke Pakistan’ın hiç ulusal yas ilan ettiğini falan hatırlamıyorum. Bu nedenle içimden eskisi gibi “Jive Jive Pakistan” falan diyesim gelmiyor.
Neden mi?
Druid/Kelt rahibesi İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümü üzerine Pakistan yönetimi, resmi bir sıfatla İngiliz hükümdarının yasını tutmaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesi üzerine Başbakan Şehbaz Şerif, Kraliçe II. Elizabeth’in vefatı nedeniyle 12 Eylül’de ülkede bir günlük yas tutulmasına onay vermiş. Yas kapsamında Londra’daki Pakistan Yüksek Komisyonu’na göre, Pakistan bayrağı ülke genelinde yarıya indirilecek.

Neredeyse üç yüz yıl boyunca İngiliz boyunduruğu altında yaşayan Pakistan’ın İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olması sanırım bu yas ilanını zorunlu kılmış. Buna ister Stockholm sendromu deyin veya ne derseniz deyin.
Pakistan’ın sömürge tarihi “inekperest Gandi” mi Müslüman Cinnah mı?
Mohandas Karamçand Gandi ya da daha bilinen adıyla Mahatma Gandi’nin, Babür Türk İmparatorluğu’nun topraklarını İngiliz işgal Ordusu’nun tasallutundan kurtardığı süreçte, günümüzde Kaid-i A’zam olarak anılan Müslümanların önderi, İsmaili mezhebinin müntesibi Muhammed Ali Cinnah, İngilizlerin müstemleke valisiyle sömürge nikahı tazeliyordu.

Anadolu’daki Kuvayı Milliye güçlerinin İngilizlere kök söktürmesinden etkilenen Mahatma Gandi’nin, 1920 yılında Cinnah’ın da yer aldığı Kongre Partisi toplantısında, Hindistan halkının Birleşik Krallık hükûmetiyle uzlaşma yollarını terk etmeyi ve yabancı mallara boykot uygulamayı kararlaştırılmasına ilk tepki, İngilizlerin Tom Amcası Cinnah’tan gelmişti. Cinnah, bunu anayasa ve hukuk dışı mücadele yöntemi ilan etmiş ve karşı çıkmıştı.
10 Kasım 1938’de Atatürk’ün ölümünden sonra Mahatma Gandi’nin: “Mustafa Kemal İngilizleri yenene kadar Tanrı’yı da İngiliz’in yanında zannediyordum.” sözünün anlamını günümüzde halen idrak edemeyen gafiller mevcut.
Pakistan İslam Cumhuriyeti olsa ne olur olmasa ne olur?
Pakistan İslam Cumhuriyeti ülkenin yeni anayasasına uygun olarak kurulduğu 1956 yılına kadar, 1952’de Kraliçe II. Elizabeth’in tahta çıkmasından sonra Pakistan, İngiliz Milletler Topluluğu’nun Dominyonlarından biri olarak kabul edildi.
Ölen Kraliçe, 1961 ve 1997’de İngiliz Milletler Topluluğu Başkanı olarak Pakistan’ı ziyaret etti. 1952’deki taç giyme töreninde II. Elizabeth, yedi bağımsız ülkenin kraliçesi olmuştu; Birleşik Krallık, Pakistan, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve daha sonra adını Sri Lanka olarak değiştiren Seylan.
Kraliçe olduğu dönemde Pakistan yönetimindeki rolü büyük ölçüde törenseldi ve görevleri, devlet başkanı olarak fiilen hareket eden bir vali olan genel valilerinden biri tarafından yürütülmüştü. Elizabeth II, Pakistan’ın ilk kraliçesiydi, babası Kral VI. George’un hükümdarlık rolünü üstlendi ve Pakistan’ın cumhuriyet olduğu 23 Mart 1956’ya kadar ülke üzerinde hüküm sürdü. 1952’de 7 bağımsız ülkenin kraliçesi oldu; Pakistan’ı “İslam dünyasının güçlerinden biri” olarak nitelendirdi. Ülke üzerindeki saltanatı, Pakistan’ın cumhuriyetçi bir anayasayı kabul etmesinden sonra 1956’da kaldırıldı.

1-16 Şubat 1961 tarihlerindeki ilk turu sırasında, 34 yaşındaki II. Elizabeth’e, eşi Yunanistan Krallığının vasisi Prens Phillip eşlik etti ve Karaçi, Peşaver, Quetta, Lahor ve kuzey bölgelerine seyahat ettiler. Eski cumhurbaşkanı Ayub Khan tarafından kabul edildi ve 21 pare top atışı ile karşılandılar. Elizabeth, tören konuşmasında Pakistan’ı “İslam dünyasının güçlerinden biri” ve “İngiliz Milletler Topluluğu’nun büyük uluslarından biri” olarak nitelendirdi. Eski koloniye ikinci ziyareti, 36 yıl sonra, 1997’de Sardar Farooq Ahmad Khan Leghari’nin cumhurbaşkanı ve Navaz Şerif’in başbakanlığı zamanında gerçekleşti. Ziyareti , Pakistan’ın 50 yıllık bağımsızlığını kutladığı güne denk getirilmişti. 7-13 Ekim tarihleri arasında yine eşi Prens Philip ile birlikte ülkede kaldı. Kraliyet basın açıklamasına göre çift, İslamabad’ın Chaklala kentine geldi ve burada uçaktan inerken askerî törenle ve top atışı ile karşılandılar. Kraliçe ve Dük, dönemin dışişleri bakanı Gohar Ayub Khan tarafından kabul edildi.

Bu ziyaret sırasında II. Elizabeth, 8 Ekim 1997’de Pakistan Parlamentosu’nun ortak oturumuna da hitap etti ve burada Hindistan ve Pakistan arasındaki “tarihi anlaşmazlıkları sona erdirmek için yenilenen çabalar” çağrısında bulunmuştu.
Pakistan İstihbaratını İngilizler kurdu!..
Bir zamanlar eski Başbakan Yusuf Rıza Gilani tarafından “devlet içinde devlet” olarak adlandırılan ISI Başkanı, nükleer silahlı Güney Asya ülkesinde askeri şeften sonra en güçlü kişi olarak kabul ediliyor. ISI nasıl kurulmuştu?
Araştırmalar, General Robert Cawthome’un, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Syed Muhammad Ahsan ile birlikte ISI’nin temel ilkelerini ortaya koyduğunu gösteriyor. O zaman, Syed Muhammed Ahsan, Deniz İstihbarat Direktör Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Genelkurmay başkan yardımcısı olan Avustralya doğumlu İngiliz Ordusu subayı Tümgeneral R. Cawthome’un girşimleri sonucunda faaliyete geçirilen ISI’nin kuruluş tarihi 1948 yılına uzanıyor.

1948’de bir İngiliz ordusu subayı olan Tümgeneral William Cawthorne tarafından kurulan ISI, 1980’lerde CIA’in Afganistan’daki Sovyet güçleriyle savaşan mücahit isyancılara milyarlarca dolarlık yardımı emanet etmesiyle balonu patlattı. Dörtte üçü, diğer birimlerden geçici olarak ordu subaylarına hizmet eden 10.000 çalışanı olduğu düşünülüyor. Geri kalanlar ise siviller ve emekli subaylardan oluşuyor.
Pakistan’ın önde gelen istihbarat servisi olan Inter- Services Intelligence’ın başkanıdır ve Pakistan Hükümetine kritik ulusal güvenlik ve istihbarat değerlendirmesi sağlamaktan operasyonel olarak sorumludur.
Görünürde Albay Shahid Hamid (17 Eylül 1910 – 12 Mart 1993), ISI fikrini tasarlamıştı. Ancak gerçek yukarıda anlattığım gibi. Albay Shahid Hamid, Bombay doğumlu İngiliz romancı Salman Rushdie’nin amcasıydı.
Salman Rüştü kimdi? Hani şu meşhur “Şeytan Ayetleri” kitabının yazarı. İran’ın dini lideri Humeyni, Salman Rüştü hakkında “öldürülebilir” fetvası yayınlamıştı. Ayrıca BBC Televizyonu ve BBC Radyosu, haber spikeri İngiliz gazeteci Mishal Husain’in dedesidir.

Albay Shahid Hamid; Hindistan Ordusu’nun son İngiliz Komutanı Mareşal Sir Claude’un özel sekreteriydi. Pakistan kurulduğunda, İngilizlerin yönlendirmesi ile Pakistan Ordusuna katılmayı seçmişti.
1948’de Yarbay olarak Karaçi’deki küçük bir bürodan Servisler Arası İstihbarat’ı kurdu. 1951’de 41 yaşında Pakistan ordusunun en genç generali oldu. 1947-48 Hint-Pakistan Savaşı’nın ardından İngiliz subayı Tümgeneral Robert Cawthorne, yeni kurulan Pakistan’ın üst istihbarat örgütünün temelini attı.
Pakistan’ın Servisler Arası İstihbarat (ISI), yıllarca az gelişmiş ve belirsiz bir teşkilat olarak kaldı. Afganistan’daki Sovyet savaşı sırasında, 1979’da örgütün artan önemi hissedildi.
Robert Bill Cawthome, Avustralya’da doğdu ve İngiliz; Hindistan’daki İngiliz Hint Ordusunda tümgeneral oldu. Pakistan ve Hindistan’ın bağımsızlığından sonra Pakistan’a taşındı ve yeni kurulan Pakistan ordusuna katıldı. Pakistan Ordusu Sinyaller Birliği’ni kurdu ve orduda Genelkurmay Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Cawthome, Pakistan Ordusu, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, İstihbarat Bürosu ve Askeri İstihbarat arasındaki istihbarat toplamadaki zayıflıkları ortaya çıkaran 1947-1948 Hint-Pakistan Savaşı’ndan sonra 1948’de Syed Shahid Hamid ve diğerleriyle birlikte Servisler Arası İstihbarat’ı kurdu.
1950’de Syed Shahid Hamid’in ardından Servisler Arası İstihbarat Genel Müdürü oldu. Inter Services Intelligence’ın (ISI) en uzun süre görev yapan Genel Müdürüydü. 1959’da yerine Riaz Hussain geçti. Emekli olduktan sonra Cawthome, Birleşik Krallık’a geri döndü ve ölümüne kadar orada yaşadı.
İlk ISI binası, Karaçi’de Abdullah Haroon Yolu (Eski Victoria Caddesi) ve Hidayatullah Yolu’nun birleştiği yerde bulunuyordu.
Ara söz/ara not:
Pakistan ve Malezya üniversitelerinde ilahiyat tahsili yapanlara şerh konulsun. Emniyet ve istihbarat birimleri yakın takibe alsın. Çünkü malûm her iki ülke de İngiliz Milletler Topluluğu üyesi. Onların öğreteceği ‘din’, bizden uzak dursun.
Türkiye’nin de Cinnahları var!
Türkiye’nin Cinnahları var. Mesela bunlardan birisi çıkıp Cumhurbaşkanlığı sırasında Türkiye-İngiltere ilişkilerinin gelişmesi için birlikte büyük çaba sarfettiği Kraliçe II. Elizabeth’in vefat ettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş!..

Hatta ölen Druid/Kelt rahibesi Kraliçe’yi ve Yunan dölü kocasını Türkiye’de ağırlama şerefine nail olmuş!.. Allah, onu ve onun gibileri, şerefine eriştikleri ile haşr etsin!
***
Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com
Seçilmiş Kaynakça
<www.arabnews.pk/node/2159006/world> LİNK www.arabnews.pk/node/2159006/world
<thecommonwealth.org/our-member-countries> LİNK thecommonwealth.org/our-member-countries
<www.khaama.com/pakistan-observes-national-mourning-day-for-death-of -queen-of-the-uk-436380/> LİNK www.khaama.com/pakistan-observes-national-mourning-day-for-death-of- queen-of-the-uk-436380/
<sputniknews.com.tr/20220911/pakistanda-ingiltere-kralicesi-2-elizab ethin-olumu-sebebiyle-ulusal-yas-ilan-edildi-1061071332.html> LİNK sputniknews.com.tr/20220911/pakistanda-ingiltere-kralicesi-2-elizabe thin-olumu-sebebiyle-ulusal-yas-ilan-edildi-1061071332.html
<www.dailymail.co.uk/news/article-11201815/Flags-fly-half-mast-India -country-observes-day-mourning-following-death-Queen.html> LİNK www.dailymail.co.uk/news/article-11201815/Flags-fly-half-mast-India- country-observes-day-mourning-following-death-Queen.html
<www.business-standard.com/article/international/nepal-announces-3-d ays-of-national-mourning-for-queen-elizabeth-ii-122091000097_1.html> LİNK www.business-standard.com/article/international/nepal-announces-3-da ys-of-national-mourning-for-queen-elizabeth-ii-122091000097_1.html
<propakistani.pk/2022/09/11/pakistan-to-observe-day-of-mourning-over -queen-elizabeths-death/> LİNK propakistani.pk/2022/09/11/pakistan-to-observe-day-of-mourning-over- queen-elizabeths-death/
<www.aydinlik.com.tr/haber/pakistanda-kralice-2-elizabethin-olumu-ne deniyle-ulusal-yas-ilan-edildi-338618> LİNK www.aydinlik.com.tr/haber/pakistanda-kralice-2-elizabethin-olumu-ned eniyle-ulusal-yas-ilan-edildi-338618
<tribune.com.pk/story/2376110/pakistan-to-observe-day-of-mourning-to morrow-over-queen-elizabeths-death> LİNK tribune.com.pk/story/2376110/pakistan-to-observe-day-of-mourning-tom orrow-over-queen-elizabeths-death
<tribune.com.pk/story/2375731/did-you-know-queen-elizabeth-ii-ruled- pakistan-for-4-years> LİNK tribune.com.pk/story/2375731/did-you-know-queen-elizabeth-ii-ruled-p akistan-for-4-years
<www.dikgazete.com/haber/pakistanda-kralice-2-elizabethin-olumu-sebe biyle-ulusal-yas-ilan-edildi-793972.html> LİNK www.dikgazete.com/haber/pakistanda-kralice-2-elizabethin-olumu-sebeb iyle-ulusal-yas-ilan-edildi-793972.html
LİNK https://twitter.com/cbabdullahgul/status/1568206546751954944?t=F_YISLc5qeTQm 0h2KCC7og&s=19