PKK ÖRGÜTÜ DOSYASI /// İsrail’in planı : ‘Davut Koridoru’

İsrail'in planı: 'Davut Koridoru'

İsrail’in planı : ‘Davut Koridoru’

Türkiye’nin askeri harekatları nedeniyle PKK/PYD’yi Suriye’nin kuzeyinden geçen bir koridor ile denize çıkaramayan ABD-İsrail ikilisi, ‘B’ planı dedikleri ‘Davut Koridoru’ hedefine kilitlendi.

İsrail’in planı: ‘Davut Koridoru’

Samet Can Kocagür

Aydınlık Gazetesi İstihbarat Servisi Şefi Tevfik Kadan, Davut Koridoru’nun ayrıntılarını paylaştı.

“Davut Koridoru’nu hiç duydunuz mu? İsrail‘i Suriye üzerinden Irak’a bağlayan koridor. Sözde Kürdistan’ı denize çıkaracak olan yeni rota. ABD‘nin ‘B’ planı. İşte Filistin’de yaşananları bir de bu yönüyle okumalı.” diyen Kadan, şu ifadeleri kullandı:

‘KÜRDİSTAN’IN YAŞAMASININ TEK ŞANSI

“Küresel hegemonya denizlere dayalıdır. Büyük güçler, denize açılamayan (landlocked) ülkelerin zamanla yok olacağının farkındadır. Dolayısıyla bir ‘Kürdistan Devleti’ kurulacaksa, mutlaka denize ulaşmalıdır. Bu maksatla Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz‘e açmaya çalıştıkları ‘Kürt Koridoru’, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekatları neticesinde engellendi. Ancak ABD-İsrail, bu arzusundan vazgeçmedi.

ABD PKK/PYD’NİN GÜNEYE İNMESİNİ İSTİYOR

“Uzun zamandır konuşulan bir ‘B Planı’ var. Son zamanlarda buna uygun adımlar da atıyorlar. Mesela ABD, Suriye’deki vekil gücü PKK/PYD‘den ilginç şekilde Deyrezor’un güneyine inmesini istedi. Bunun yanında Ürdün, Irak ve Suriye üçgeninde bulunan Tanf Üssü’nde yeni bir askeri güç oluşturuldu, bu örgüt de PKK/PYD ile ilişkilendirildi. Şimdilerde ise İsrail’in Filistin’deki harekatını Suriye’ye genişletebileceği değerlendiriliyor. Böyle bir durumda hedef Golan Tepeleri, Tanf Üssü ve Deyrezor arasındaki bölgelerde konuşlu Suriye-İran güçlerini etkisiz hale getirmek olacaktır. Sonuç olarak ‘Davut Koridoru’ kurulacak ve sözde ‘Kürdistan’ İsrail’e bağlanacaktır.

TERÖRLE MÜCADELEDE DOĞRU STRATEJİ

“Öyleyse PKK/PYD’yi sınırımızdan 30 kilometre aşağıya ittirmek, stratejik bir sonuç yaratmayacaktır. Hedefimiz terör örgütünün kökünü kazımak olmalı, bunun için de Suriye ile askeri işbirliği yapılmalıdır. Filistin’e de, Suriye’ye de, bölgemize de, kendimize de yapacağımız en büyük iyilik bu olur.”