SAVAŞLAR DOSYASI /// FEVZİ MORAY : RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI (TOPLAM 4.BÖLÜM)

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI (1.BÖLÜM)

Fevzi Moray

05 Mart 2022,

İki bölüm halinde sunacağım yazımın ilk bölümünü Putin’in özgeçmişine ayırmam gerekiyor. Zira bir yerlerden beslenen bazı enteller ile , siyasal görüşlerini gizli tutan gazetecilerin Putin hakkında yalan/yanlış beyanlarını çürütmektir, hedefim. İkinci bölümde ise, harp sanatına Fransız olan kimi fikir adamlarının ve medya mensubu kalemşorların kırk yıllık asker edasıyla televizyon ekranlarından yaptıkları gerçek dışı yorumlarına açıklık getirmeye ve Rusya- Ukrayna savaşından ne anlamamız gerektiği konusunda bir asker emeklisi olarak naçizane fikirlerimi aktarmaya çalışacağım.

Rusya’nın geçmişine hakim, ve geleceğine de sahip çıkan önemli bir devlet adamıdır, Vladimir Putin” diyerek söze başlamak istiyorum. 1975-1991 yılları arası 15 yıl süreyle Federal Güvenlik Komitesi’nde (KGB) büyük başarılara imza atmış ve albaylık rütbesine kadar ulaşmış bir askerdir. Neden Putin ve Rusya’sını bu kadar övgüyle ön plana getirdiğimi merak ediyorsunuzdur, biliyorum!. Bu sorunun cevabını ikinci bölümde daha teferruatlı şekilde açıklayacağım. Ancak konu Putin’in kişiliği olunca aşağıdaki satırlar Putin’i daha yakından tanımamıza olanak sağlayacaktır. Kariyerine kısaca göz attığımızda, Askeri, Siyasi, Ekonomik ve daha da önemlisi Uluslararası Hukuk alanlarında hem akademik ve hem de yüksek lisans (uzmanlık) eğitimleri aldığı görülür. Oldukça donanımlı ve deneyimli bir asker ve devlet adamı olarak devasa coğrafyasında yaklaşan tehlikenin de farkındadır. Başta Almanca olmak üzere İngilizce ve Türkçe dillerine hakimdir. Ve bu sürede sessiz sedasız 23 yıldır ülkesini kalkındırmak adına gösterdiği çabalarla Milli Güç Unsurları’nı (MGU) harbe hazır hale getirmeyi başarmıştır. İleride ülkesinin barış içersinde, özgür ve bağımsız yaşamasının yegane şartının, kaybedilmiş stratejik öneme sahip toprakların kazanılmasından geçtiğinin de bilincindedir.

Kurduğum cümlelerden ‘savaş çığırtkanlığı’ yaptığım anlamı çıkarılmasın! 5000 yıllık tarihin %95’inin savaşlarla geçtiği göz önüne alınırsa burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘savaş’ hakkında dile getirdiği bir sözünü hatırlatmak yerinde olacaktır. “Toprakları istila edilen bir ulusun yaşamı tehlikeye girmedikçe harp bir cinayettir” Mustafa Kemal Atatürk. Putin hakkında düşüncelerime devamla: 1975’den 1991 yılına kadar ülkesinin istihbarat birimi olan KGB’ de 1991’den sonra ise kurulan Rusya Federasyonu’nun istihbarat birimi olan Federal Güvenlik Servisinde (FGS) başarılı görevlerde bulunarak böylesine büyük coğrafyayı yönetebilecek iddialı bir devlet adamı profili çizmektedir. Başarılı lider olmak, bilgi, tecrübe, cesaret ve ustalık gerektiriyor. Daha da önemlisi vatansever olmayı ön plana çıkarıyor!.. Şimdilerde bu ilke, Rus tarihinde ‘lidere güven’ duymanın ne kadar önemsendiğini gösteriyor. Dünyada başarılı bir lider olmak o kadar kolay elde edilecek rütbe değildir. Böylesine değerleri korumak adına kısa zaman önce Rusya’da görevi biten devlet başkanlarına ‘ömür boyu dokunulmazlık’ sağlayan yasa yürürlüğe girdi!

Bu yasayı içine sindiremeyen satın alınmış bazı medya çığırtkanları okyanus ötesinden aldıkları talimatlar doğrultusunda yalan yanlış, yakışıksız mesajlar vererek taze beyinleri, kirli bilgilerle ablukaya almaya başlamışlardır. ! “Dokunulmazlığı amma da abartmışlar” diyenlere, tasarıda çok önemsediğim ‘vatanseverlik’ kavramının artık Rusya’nın Kırmızı Çizgisi olduğunu hatırlatmak isterim. “O nedenle tasarıya, “Dokunulmazlık; Sadece Ve Sadece Vatana İhanet Suçu İşlendiğinde Kaldırılabilecektir,” ibaresi eklenmiştir. Bu yasayı anlamsız ve abartılı bulan küresel batının hizmetkarları Putin’i küçük düşürmek için kolları sıvadılar bile. Putin’e yöneltilen yıpratıcı düşünceyi, Okyanus ötesinden ve Kuzey Kıbrıs’ın konforlu mekanlarından YouTube bağlantısıyla yayın yapan Amerikan yanlılarının yakıştırmalarından anlamak mümkündür. Maksat nedir derseniz? Olayları değerlendirmeye çalışan tertemiz beyinlere gerçekleri yansıtmayan kirli bilgileri enjekte ederek hedef saptırmak demek hiç de yanlış olmaz. 1991’de çöken SSCB’den bu yana 31 yıldır tehlikenin farkında olmuş, ne yapabileceğini planlamış ve hayata geçirmeye kararlı olan liderdir PUTİN aynı zamanda! Bu gerekçeyle uzun zamandır küresel batıyı, – akıl almaz hamleleri nedeniyle- sabırla uyarmış ve uyarmaya devam etmektedir!. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.. BİRİNCİ BÖLÜM SONU..
Kaynak : <www.oncevatan.com.tr/rus-lideri-putin-makale,53751.html> www.oncevatan.com.tr/rus-lideri-putin-makale,53751.html
Önce Vatan Gazetesi

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI (2.BÖLÜM)

Fevzi Moray

14 Mart 2022

Öncelikle Rus lider Vladimir Putin’i tanıttığım ilk bölümde -yüz yüze görüşme imkanı bulduğum arkadaşlarımın uyarısı üzerine- yanlış anlaşılmayı önlemek adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Savaş Konusunda’ dile getirdiği aşağıdaki sözünü düzeltme ihtiyacı duydum! İlk bilgilendirme: Toprakları istila edilen bir ulusun yaşamı tehlikeye girmedikçe harp bir cinayettir. Düzeltme: “Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe ‘Savaş Bir Cinayettir.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Kitap okuma alışkanlığı olan arkadaşlarımın ” yazıya şöyle bir bakıyorum, eğer uzunsa okumadan geçiyorum” şeklindeki beyanlarını dikkate alarak kaleme aldıklarımı kısa tutmaya gayret ediyorum. Rus, Ukrayna savaşının uzaması nedeniyle iki bölümde yayınlayacağımı belirttiğim yazı dizisine bu nedenle birkaç bölüm daha ilave etmem gerekiyor.

Şimdi Rusya- Ukrayna savaşından ve Türkiye’ye olan etkilerinden ne anlamamız gerektiği konusunda naçizane fikirlerimi aktarmaya başlayabilirim. Yukarıdaki haritaya tarafsız gözle bakan biri, -1997’den bu yana geçen 25 yılda- Rusya’nın Küresel Batı tarafından nasıl kuşatıldığını görür! Aslında ABD’nin ezeli düşmanı olan Rusya ve Çin’in konuşlu olduğu bu topraklara yapılan hamlelerin miladı 1948’lere kadar dayanır. ABD’de faaliyet gösteren ve 1946 yılında kurulan RAND Siyasi strateji ve Düşünce Kuruluşu’nun başlangıçta görevi, ABD silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesi yönünde araştırma geliştirme yapmaktı. Daha sonra asıl hedefin, Sovyetler Birliği’nin ve bugünkü Rusya’nın eski devasa gücüne erişmesini önlemek olduğu anlaşıldı. Aynı kuruluş 2019 yılında yaptığı bir açıklamayla, Rusya ve Çin platosundaki gerçek niyetini ortaya koyuyordu. Ne diyordu ABD’nin bu kuruluşu?

1. Ukrayna silahlandırılacak. Bu doğrultuda ABD, Ukrayna’ya şu sıralar 600 milyon dolarlık silah yardımı yaptı! Ve de yapmaya devam edecekmiş gibi görülüyor. 2. Suriye’de cihatçılara destek verilecek. Verildi ve verilmeye devam edilmekte! 3. Belarus’un (Beyaz Rusya) rejimi değiştirilecek. NATO’ya bağlı olmayan Belarus, bağımsızlığını ilan ettiği 1994’den bu yana Rus yanlısı Aleksandr Lukaşenko tarafından yönetilmektedir. Bu da Putin’in icraatlarında elini güçlendiriyor ve asıl hedeflerine yönelmesine imkan sağlıyor. 4. Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan gibi Güney Kafkasya ülkelerinde gerilim sürdürülecek ve gelişmeler yakın takibe alınacak. 5. Orta Asya’da bulunan devletlerde ise Rus etkisi azaltılacak. Amerika’nın, dünya hakimiyet planını, kısaca belirttiğim bu beş (5) maddede özetlemek mümkündür. Şu sıralar küresel batının beşinci (5) madde üzerinde yoğunlaştığını gözlerden uzak tutmamak gerekiyor. Doğu Avrupa ve Asya topraklarında bulunan, daha da önemlisi Karadeniz’e kıyısı olan Ukrayna, Gürcistan gibi stratejik ülkeleri batı paktına bağlayabilmek adına kayda değer hamleler yaptığını söylemek hiçte yanlış olmaz!. Her zaman olduğu gibi hedef, küresel batının güdümünde olan çerez ülkeleri savaşa iştirak ettirmek olunca “bu gelişmelerden en çok etkilenecek ülke bana göre Türkiye olacaktır.” Nedeni gayet açıktır.

Joe Biden 2012 yılında Amerika başkan yardımcısı iken çerez ülkeleri kast ederek ” biz eliz sizlerde eldivensiniz” uyarısını dikkate değer bulurum! Gelelim yine Türkiye’ye: Öncelikle Montrö anlaşmasıyla Karadeniz ve boğazlarda tam kontrol hakkını elinde bulunduran bir ülke konumundadır!. Hal böyle olunca Türkiye, coğrafi konumu ve ekonomik çıkarları nedeniyle Rusya’nın yanında, NATO’ya bağlı oluşuyla da ABD saflarında olması akla en yatkın hareket tarzı gibi duruyor. Ancak iki taraftan hangisinin yanında duracağımızı belirleyen ‘Denge Stratejisi’ uygulaması soğuk savaşın bitimi ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte çökmüştür. Sonuç olarak : Yanı başımızda oynanan tehlikeli oyunlardan Türkiye’nin fazlasıyla etkileneceğini değerlendiriyorum.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. 2 BÖLÜM SONU !!
Kaynak: <www.oncevatan.com.tr/rusya-ukrayna-savasiikinci-2-bolum-makale,5382 8.html> www.oncevatan.com.tr/rusya-ukrayna-savasiikinci-2-bolum-makale,53828 .html
Önce Vatan Gazetesi

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI (3.BÖLÜM)

Fevzi Moray

24 Mart 2022,

Hatırlarsanız sizlerle paylaştığım bir yazımda “harekat planlarının yapılmasında düşmanı ve coğrafya’yı ( Arazi) dikkate almazsanız başarı şansınız olmaz.” demiştim. Yine o yazımda MÖ 500’lü yıllarda yaşamış Çinli bir komutan olan Sun Tzu’dan bahisle, bugün bile geçerliliğini koruyan ve harekat planlarının olmazsa olmazı kabul edilen normların yer aldığı “Savaş Sanatı” adlı kitabından örnekler vermiştim. Konuyu anlamak ve doğru kararlar verebilmek için yazımı tekrar aşağıda bilgilerinize sunuyorum. Lütfen zaman bulup okur musunuz? Önemlidir!

Fevzi Moray – YUNANLIYI ve ERMENİYİ NE KADAR TANIYORUZ! YEDİ (7) bölüm (oncevatan.com.tr)

Askeri literatüre giren bazı önemli terimlerle ( jeopolitik, jeostratejik vb) birlikte düşmanı ve coğrafyayı değerlendirmek vazgeçilmezimiz olmalıdır. Bu nedenle önemsediğim bir silah arkadaşımdan da bahsetmezsem olmaz.

Balyoz kumpas mağduru olarak dört (4) yıl cezaevinde yatan Tümamiral Soner Polat’tan bahsediyorum. Rahmetli Soner Polat ‘Jeopolitik Rota’ adlı kitabında bir savaş ilkesini daha bizlerle buluşturuyor.

“Bir devlet için değiştirilemez tek gerçeklik Coğrafyadır. “Coğrafya ile Politika” arasındaki köprüyü ustalıkla inşa edemezsek, sürekli yanılır ve yanlış tercihler yaparız!” Ayrıca Soner Polat’la 2015 yılında kitabıyla ilgili yapılan aşağıdaki söyleşinin tamamını dinlemenizi öneririm. Zira söyleşinin üzerinden yedi (7) yıl geçmesine rağmen bir yandan ilk çağdan beri kullanılan askeri terimlere açıklık getirirken bir yandan da 2022 yılında dünyada olacakları birebir görmüş!.

Soner Polat anlatıyor, Türkiye için jeopolitik rota- 11.05.2015 Ulusal Kanal – Yandex video arama Her başarının sırrı dönüp dolaşıyor bilgili olmayı, tarihi, – askeri açıdan- dost/düşmanı, ve araziyi iyi bilmeyi gerektiriyor. Şimdi bir soru sorarak Putin Rusya’sına dönecek olursak : ” Yıllar 2022’yi gösterirken batıdan gelen tehlikenin farkında olan Putin Rusya’sı acaba ezeli düşmanımız mı, yoksa yakın coğrafyada yaşayan bizlerle kader birliği yapmayı planlayan dostumuz mu?” Bu sorunun cevabı, bundan sonraki anlatacaklarımdadır! “Genelde emperyalist ülkelere elini verdiğinde kolun gider. O nedenle fazla ümit bağlamaya gelmez! Milli hedef ve menfaatleri söz konusu olduğunda ‘vurup geçerler’, yaptıkları tahribatı görmek için arkalarına bakmayı bile küçültücü bulurlar!” Küresel Batı (AB-D); 1945’den bu yana dünyaya hakimi olmak için önce Kore’de, takiben Vietnam’da , körfez savaşlarında, Irak’ta ve Afganistan’da yaptığı katliamlarla karnesi en bozuk emperyalist ülke durumundadır.

On yedinci (17) Türk devleti olarak 1945’ten bu yana maalesef bizde (!) acımasız batının kan emen kuruluşlarına (NATO , BM vb) balıklama atladık ve göbekten bağlandık!. Bir batıya, bir doğuya yanaşarak ayakta kalmaya çalıştık. O nedenledir ki vukuatları kabarık olan batı bloğunun ne menem bir güç olduğu umarım anlaşılmıştır. Soğuk savaş döneminde kapalı bir kutu olan ve küresel batı tarafından “öcü ” gibi gösterilen Rusya’yı da mercek altına almanın zamanı geldi de geçiyor bile! Rusya’yı dost mu, yoksa düşman gibi mi görürsünüz bilemem ama askeri literatürde hedef kitlenin değerlendirilmesi yalnız ‘düşmanın’ masaya yatırılmasıyla bitmiyor! ‘Dost bildiklerimizi’ de ilave ederek daha kapsamlı bir çalışma yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu arada Putin Rusya’sından sıkça bahsederek yanlış anlaşılmak da istemem!. Amacımız; tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak dost mu düşman mı olduklarını bilemediklerimizi de masaya yatırmaktır. Haftaya aynı konunun bir başka bölümüyle buluşmak dileğiyle. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.3 bölüm sonu
Kaynak: <www.oncevatan.com.tr/rusya-ukrayna-savasi-3-bolum-makale,53912.html > www.oncevatan.com.tr/rusya-ukrayna-savasi-3-bolum-makale,53912.html
Önce Vatan Gazetesi

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI (4.BÖLÜM)

Fevzi Moray

29 Mayıs 2022

Hatırlarsanız, Ukrayna -Rusya savaşında üçüncü (3) bölümünü aşağıdaki birkaç tümceyle bitirmiştim. “Putin Rusya’sından sıkça bahsederek yanlış anlaşılmak da istemem!. Amacımız; tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak dost mu düşman mı olduklarından şüphe duyduklarımızı da masaya yatırmaktır. Haftaya aynı konunun bir başka bölümüyle buluşmak dileğiyle!….” Anılan yazımın paylaşımının üzerinden bir aydan fazla süre geçtiği için belki unutulmuştur düşüncesiyle tekrar gönderiyorum..

Kaynak: <www.oncevatan.com.tr/rusya-ukrayna-savasi-3-bolum-makale,53912.html > www.oncevatan.com.tr/rusya-ukrayna-savasi-3-bolum-makale,53912.html

Önce Vatan Gazetesi .

Rusya- Ukrayna savaşına dönecek olursak. : 1950’lerden bu yana (özellikle NATO’ya girişle birlikte) yapılan seçimlerde Türkiye ne yazık ki küresel batı ile Rusya Federasyonu’nun siyasi kıskacındadır, artık! Yaklaşan seçimde ABD, İngiltere ve İsrail’in bugünkü iktidardan yana ağırlığını koyacağını söylemek hiçte abartılı olmaz! Zira batı cephesinin Türkiye üzerindeki politikalarında şu an itibarıyla gözle görülür bir değişiklik yok gibi! Hal böyleyken ülkede doğru dürüst ses getiren bir muhalefet de olmayınca hayati kurumlarda ( adalet, eğitim,emniyet/asayiş, askeri vb.) akılcı bir değişiklik yapmakta maalesef mümkün görülmüyor. Bu nedenledir ki, yapılacak seçimin sonucu bilinen malumun tekrarı niteliğinde olacak gibi görülüyor! Yani batı destekli iktidarın tekrar başa geçebilmek için var gücüyle mücadele edeceğini değerlendirmekteyim!

“İnşallah ben yanılırım da Türkiye Günyüzü görür, refaha ulaşır!” Ha bu arada yazılarımda küresel batıyı ve yanlılarını hırçınlaştıracak kadar Putin’de Putin diyorum ya (! ) hani, haklılığımı gösteren iki destekte hiç beklemediğim bir yerden geldi! Bakın, Mehmet Barlas aşağıdaki ilk yazısında mealen ne diyor, “Amerika’dan, Batı Avrupa’dan, oradan buradan Putin’e giydirenler yine sınıfta kaldılar! İlgi duyanlar Mehmet Barlas’ın yazısının tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirler.

LİNK : <www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2022/04/02/putin-eskisinden-daha-g uclu> www.sabah.com.tr/yazarlar/barlas/2022/04/02/putin-eskisinden-daha-gu clu

Aynı yazarın, ikinci paylaşımında da isabetli durum değerlendirmesi yaptığına şahit oluyoruz. Yazısının ilginç gördüğüm bir bölümünü hiç değiştirmeden olduğu gibi paylaşıyorum. “Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’ya dönük NATO kararı, Amerika’yı geri çekilmeye zorladı. Başkan Biden’ın “Bu iki ülke NATO’ya girecektir” şeklindeki demecine rağmen Amerikan Dışişleri Bakanlığı yaptığı bir açıklamayla bu sorunu Türkiye ile Amerika arasında bir sorun olmaktan çıkarıp ‘İsveç ve Finlandiya’nın kaderini NATO üyeleri belirleyecek’ dedi.

RUSYA’DAN AVRUPA’YA UYARI

Dün Putin, Finlandiya’ya verilen Rus gazını toptan kesti. Bu Putin’in, Avrupa’nın diğer ülkelerine yaptığı çok ciddi bir uyarı olarak niteleniyor. AB’yi şimdi yeni bir enerji krizi bekliyor. Petrol fiyatları daha da artabilir. Bu arada Rusya savaştaki pozisyonunu sağlamlaştırdığını ilan etti ve bunu da Rus Savunma Bakanlığı açıkladı.” Mehmet .BARLAS: Yazar Mehmet Barlas’ın ikinci yazısının tamamını aşağıdaki erişimden okuyabilirsiniz. Rusya, Finlandiya’nın gazını kesti, şimdi ne olacak? –

MEHMET BARLAS (sabah.com.tr)

Tekrar Rus- Ukrayna savaşına dönelim:

Rusya, kendine yakın coğrafyada yanardönerlik yapan devletlerin enerji kaynaklarını kesmesiyle ünlüdür. ( Bendeniz 1991-1993 arasında Iğdır/Tuzluca Hudut Tabur Komutanıyken Rusya tarafından Ermenistan’ın doğal gazı; devlet başkanı Levon Ter Petrosyan’ın batıya göz kırpmasıyla kesilmişti. Erivan’da gerçekleşen protokol görüşmesinde Türk tarafını temsilen bizlerde, donmaya terk edilmiş Ermenistan gibi dondurucu soğuklardan nasibimizi almıştık!.) Ukrayna -Ermenistan- Gürcistan vb. devletlerle problem yaşandığında Rusya’nın uygulamalarını açık ve teferruatlı şekilde Önce Vatan ve Yeni Çağrı Gazetelerinde 15 bölüm halinde sizlerle paylaşmıştım. 15 bölümden oluşan ve “Ermenistan’ı, Yunanistan’ı ne kadar tanıyoruz” başlıklı yazılarımı aşağıdaki linkin yazarlar bölümünü tıklayarak alfabetik sıralamada 2’ci sayfada bulunan şahsım üzerinden okuyabilirsiniz. ( Özellikle 3-4,10,11,12,13,14 bölümler) Önce Vatan Gazetesi | Günlük Ulusal Gazete (oncevatan.com.tr) Dördüncü bölüm sonu .Devam edecektir.
Kaynak: <www.oncevatan.com.tr/rus-ukrayna-savasi-dorduncu-4-bolum-makale,545 07.html> www.oncevatan.com.tr/rus-ukrayna-savasi-dorduncu-4-bolum-makale,5450 7.html
Önce Vatan Gazetesi