SAVAŞLAR DOSYASI : Üçüncü Dünya Savaşı’na Adım Adım

giyim, kişi, şahıs, insan yüzü, adam, insan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Üçüncü Dünya Savaşı’na Adım Adım

29/04/2024 · huseyin8888

Dr. Paul Craig Roberts (*) yazdı.

Putin’e hayranım ama onun eleştirmeniyim. Bizi istemeden de olsa 3. Dünya Savaşı’na sürüklediğini düşünüyorum.

Putin’in Ukrayna’daki sınırlı askeri operasyonu, (Ukraynalı Nazi milislerini ve Ukrayna askeri güçlerini, Rusya’nın Kırım’ı gibi Sovyet liderleri tarafından Ukrayna’ya bağlı, Rusça konuşulan bir bölge olan Donbas’tan temizlemekle sınırlı) stratejik bir hataydı.

Bu, Ukrayna bağlamında daha önce yapılan dört veya beş stratejik hatanın ardından gelen bir stratejik hataydı. Ukrayna bağlamının dışında başkaları da vardı.

Donbas, ABD tarafından düzenlenen ve seçilmiş Ukrayna hükümetini deviren Rus karşıtı darbeye tepki olarak iki bağımsız cumhuriyet halinde kuruldu.

Putin’in ilk stratejik hatası, Washington’un demokratik olarak seçilmiş Ukrayna hükümetini devirmesine izin vermesiydi.

2014 yılında Ukrayna hükümetinin devrilmesinin ardından iki bağımsız Donbas cumhuriyeti, Kırım gibi ezici bir çoğunlukla Rusya’ya yeniden katılma yönünde oy kullandı.

Putin, aksi takdirde Rusya’nın Karadeniz’deki deniz üssünü kaybedeceği gerekçesiyle Kırım’ın talebini kabul etti, ancak Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinin talebini reddetti.

Bu Putin’in ikinci stratejik hatasıydı.

Eğer Putin, Kremlin ya da Rus hükümeti on yıl önce, 2014’te Donetsk ve Luhansk’a Kırım ile eşit muamele göstermiş olsaydı, Ukrayna’ya yönelik sınırlı bir askeri operasyon olmayacaktı.

Ne Ukrayna, NATO ne de Washington, “Donbass’ı kurtarmak” amacıyla Rusya topraklarına saldırmaya cesaret edemezdi.

Eğer ABD, Ukrayna’yı NATO’ya alma konusunda ısrarcı olsaydı, Putin Batı ile savaşta olduğunu ve Ukrayna’yı Rusya’nın bir parçası olarak yüzyıllardır sürdürdüğü varlığını yeniden tesis etmekten başka seçeneği olmadığını kabul etmek zorunda kalacaktı.

Ukrayna’nın “bağımsızlığı” 30 yaşında bir Amerikan eseridir. Her Batılı analist, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra Rusya’nın parçalanmasının, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın parçalanmasına benzediği gerçeğini gözden kaçırmış veya bu konuda sessiz kalmıştır.

Aradaki fark, Hitler’in Almanya’yı yeniden bir araya getirmeye kararlı olması, ancak Putin’in öyle bir hırsı yok.

Gerçeği söylemek gerekirse, Putin özünde 20. yüzyılda Batılı bir liberaldir ve bu nedenle 21. yüzyılda Rusya’nın savaş lideri olarak başarısız oluyor.

Putin, Donbas’ın oylamasını kabul etmek yerine Donbas’ı Ukrayna’da bırakmayı seçti, ancak Minsk Protokolü olarak da adlandırılan Minsk Anlaşması ile oradaki Rus nüfusunu korumaya çalıştı.

Kısaca, Minsk Anlaşması uyarınca Donbas Ukrayna’da kaldı ancak Rus halkını Ukrayna hükümeti tarafından zulme uğramaktan korumak için kendi polis gücü gibi bazı özerklik biçimlerine sahip oldu.

Putin anlaşmaya Ukrayna ve iki bağımsız cumhuriyetin imzasını, Almanya ve Fransa’nın da onayını sağladı.

Oldukça açık ki, Washington’un, AB hükümetlerinin ve Batılı fahişelerin apaçık yalanlarına rağmen, Putin’in “Ukrayna’yı işgal etme”, hatta sınırlı bir askeri operasyon niyetinde olmadığı açıktı.

Askeri çatışmadan kaçınmak istiyordu.

2014-2022 arasındaki sekiz yıl boyunca, zamanımızın en yetenekli iki diplomatı olan Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un, Batı ile Rusya arasında, hatta Rusya’nın da üye olarak dahil olduğu, NATO ile karşılıklı bir güvenlik anlaşması oluşturmaya yönelik olağanüstü diplomatik çabalarına tanık olduk.

Sekiz yıl boyunca Rusya Batı’nın soğuk tavrına maruz kaldı.

Aralık 2021 ve Ocak 2022’de Putin ve Lavrov, (Washington’un Rusya’yı, Donbas Ruslarını Washington’un Putin döneminde inşa ettiği büyük Ukrayna ordusuna karşı savunması için zorladığı) askeri harekatı etkisiz hale getirmek amacıyla Batı ile karşılıklı bir savunma anlaşması sağlamak için çok çalıştılar.

Ruslar Minsk Protokolü’nden umutluydu.

Geçtiğimiz yıllarda hem Almanya Başbakanı Merkel hem de Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Batı’nın Ukrayna ordusunu güçlendirirken Minsk Protokolü’nün Putin’i aldatmak için kullanıldığını itiraf etti.

Mesela Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’e göre Minsk anlaşması Ukrayna’nın silahlandırılması için zaman kazanmaya hizmet etti.

Haftalık Die Zeit gazetesine konuşan Merkel, “2014 Minsk anlaşması Ukrayna’ya zaman verme girişimiydi” dedi. “Bugün de görebileceğiniz gibi (21 Aralık 2022) bu zamanı da Kiev güçlenmek için kullandı.”

Putin, Merkel’in itirafından duyduğu hayal kırıklığını şöyle dile getirdi:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya eski Şansölyesi Angela Merkel’in 2014 Minsk anlaşmalarının Ukrayna’nın Rusya ile savaşa hazırlanmasına olanak sağladığını iddia ettiği açıklamasından hayal kırıklığına uğradı:

“Benim için tamamen beklenmedik bir şeydi. Bu hayal kırıklığı yaratıyor. Eski Başbakan’dan böyle bir şey duymayı beklemiyordum. Her zaman Alman liderliğinin dürüst olmasını umdum. Evet, Ukrayna’nın yanındaydı ve onu destekliyordu. Ancak yine de Alman liderliğinin, diğer şeylerin yanı sıra, Minsk müzakereleri sırasında elde edilen ilkelere dayalı bir çözüm beklediğini gerçekten umuyordum.”

Putin’in ortaya koyduğu saflık olağanüstü.

O, ormanda Şeytan’la mücadele etmek zorunda kalan bir bebek.

Ukrayna’nın Donbas cumhuriyetlerini işgal etmesiyle karşı karşıya kalan Putin müdahale etmek zorunda kaldı.

Ancak Batı’nın Minsk anlaşmasına uyacağına safça güvenen Putin, askeri harekata hazırlıklı değildi.

Profesyonellikleriyle, Batı yerine Yevgeny Prigozhin ve Wagner Grubu’nu düşman olarak görmeye gelen Rus generalleri utandıran özel bir askeri birliğe güvenmek zorundaydı.

Prigozhin’in adamlarından birkaçı, çatışmanın yüksek kayıplarla yönetilmesini protesto etmek için Moskova’ya yürüdüğünde ve savaşı bitirmek için güç kullanılmasını talep ettiğinde, kıskanç Rus generaller Putin’e bunun bir darbe girişimi olduğunu ve Putin’i aldattığını söyledi.

Gizemli bir uçak kazasında hayatını kaybeden Prigozhin’i yasaklama ve Wagner Grubu’nu Rus ordusuna dahil etme hedeflerine ulaştılar.

Dünyanın her yerindeki generaller gibi onların da en son umursadığı şey savaştı.

Generaller savaşları imparatorluklar kurmak için kullanırlar.

“Sınırlı askeri operasyon” dünya tarihindeki en kötü stratejik hatalardan biriydi.

Bu bir hataydı çünkü Putin, Batı ile savaşta olduğunu ve en acil ihtiyacının, Batı devreye girmeden hemen önce savaşı kazanmak ve savaşı adım adım tırmandırıp genişletmek olduğunu algılayamadı.

Olan tam olarak budur.

Batı’nın Ukrayna’ya gönderilmeyeceğini söylediği her şey gönderildi.

Batı, Ukrayna’da Rusya ile tam bir savaş halinde.

ABD ve NATO birlikleri olay yerinde bulunuyor; istihbarat sağlıyor, hedef bilgisi sağlıyor, savaş planları yapıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve şimdi diğer Avrupalı politikacılar NATO birliklerinin ön saflarda konuşlandırılmasından bahsediyor.

NATO ve ABD birlikleriyle karşı karşıya kalan Rusya’nın, daha geniş bir savaşı önlemek için ilerleyişini durduracağını ileri sürüyorlar.

Başka bir deyişle, NATO askerlerinin çatışmaya dahil edilmesinin barışa yol açacağı iddia ediliyor.

Ancak Batı’nın istediği barış değil.

Batı, Putin’in Zelensky ile yaptığı her çabayı engelledi.

NATO birliklerinin tek amacı savaşı genişletmek ya da Putin’i korkutarak çatışmadan çekilmesini sağlamaktır.

Bu, Rus hükümeti dışında herkes için açıktır.

Kremlin’in gerçeği tanımasını engelleyen nedir?

Sadece spekülasyon yapabilirim.

Belki de uzun süren komünist yönetim Rusları hükümetlerine karşı şüpheci yapmıştı.

Başarılı olan SSCB değil, ABD oldu.

Sovyet sistemi baskıcıydı, Amerikalıların özgür olduğuna inanılıyordu.

Radio Free Europe ve Voice of America, Batı yaşamının pembe bir resmini çizdi; Sovyet yoksunluğunu yaşayan Ruslar için bir rüyaydı bu.

Rus aydın sınıfının geleceği Rusya değil, Batı’ydı. Batı yanlısı Rus elitleri, Batı’nın bir parçası olma arzularını yansıtan bir terim olan Atlantikçi-Entegrasyonistler olarak biliniyor.

Onlarla olan kişisel deneyimimden, bu Atlantikçi-Bütünleşmecilerin uyanıp yanılgılarını fark etmelerinin uzun bir zaman aldığını biliyorum.

Ancak Putin’in kendisi de başlangıçta Batı’ya kafayı takmış olduğundan, yıllar boyunca bunlar Putin için bir kısıtlamaya gitmedi.

Putin, Batı’nın kontrolünün bir aracı olan “küreselleşmeye” bile kapıldı.

Aptal Rusya merkez bankası müdürü de aynısını yaptı.

Atlantikçi-Bütünleşmecilerin bakış açısından mesele, Putin’in Rusya’nın çıkarlarını savunması nedeniyle Batı’nın Rusya’ya yönelik şüphelerini haklı çıkarmaktan kaçınmaktır.

Batı, Rusya’nın Rusya’yı savunmaya yönelik kararlı eylemlerini “Rusya’nın imparatorluğunu yeniden inşa etmesi” olarak yorumlayacaktır.

Sonuç olarak, Rus liberalleri ve Rusya’da faaliyet gösteren yabancı STK parasıyla yetiştirilen gençlik, Putin’in ülkesini savunma becerisine, sorunu anlasa bile, ki bu net değil, şüpheyle baktı.

Rusya ve Ukrayna’nın askeri gücündeki, Batı’nın silahları ve milyarlarca dolar ile bile arasındaki büyük orantısızlık göz önüne alındığında, çatışmanın üçüncü yılda da devam etmesi, daha geniş bir çatışmayı kışkırtması durumunda kazanmaktan korkan kararsız bir Rus liderliği imajı yarattı.

Putin, hükümeti ve ordusu, Prigozhin’in aksine, çatışmanın uzamasına izin vermenin Batı’nın daha fazla müdahil olmasına izin vereceğini anlamayarak stratejik bir hata yaptı.

NATO birlikleri ortaya çıksın ya da çıkmasın, Batı’nın çatışmayı kontrolden çıkana kadar tırmandırmasının başka yolları da var.

İngiltere savunma şefi Amiral Sir Tony Radakin Financial Times’a, Ukrayna’ya en son uzun menzilli füze teslimatının Ukrayna’nın “Rusya içindeki uzun menzilli saldırıları artırmasına” olanak sağladığını ve Kiev’in savaşı çok daha güçlü şekillerde şekillendirmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Anlayacağınız, Başkan Biden’ın Ukrayna’ya verileceğini yalanladığı uzun menzilli füzeleri verdi.

Bunlar savaş alanı silahları değil.

Bunların kullanım amacı, Rus sivilleri ve altyapıyı Rusya içindeki Ukrayna saldırılarından koruyamamakla Putin’i daha da utandırmaktır.

Açıkça görülüyor ki Washington, Putin’i utandırmak için elinden geleni yapıyor ve Putin de Washington’un istediği oyunu oynuyor.

Putin’in sınırlı askeri operasyonu tam bir başarısızlıktır.

Evet, Rusya savaş cephesine hakimdir.

Ancak güç kullanımını kısıtlayarak Putin kararsız ve önemsiz bir askeri rakip olduğu izlenimini yarattı.

Neredeyse askeri bir güç olmayan Fransa’nın cumhurbaşkanı bile Putin yönetimindeki Rusya’dan korkmuyor ve Rusya’ya karşı Ukrayna adına savaşmak için Fransız birliklerini göndermeye hazır.

Başlangıçta Fransa cumhurbaşkanı, NATO birliklerinin Ukrayna’ya gönderilmesini önerdiği için alay konusu olmuştu. Şimdi diğerleri bu fikre ısınıyor.

Amerikan başkanı uzun menzilli füzelerin asla Ukrayna’ya teslim edilmeyeceğini açıkladı ve şimdi de teslim edildi.

Daha önce de uyardığım gibi, Putin’in ayak sürümesi, provokasyonu daha da kötüleştirdi.

Putin’in tepkisizliğinin davet ettiği bu provokasyonlar, Putin’in görmezden gelemeyeceği daha büyük bir bir provokasyona yol açıyor ve sonra dünya havaya uçuyor.

Putin, sınırlı askeri operasyonundan elde ettiği tek şeyin daha geniş bir savaş olduğunu, iki yeni NATO üyesinin (Finlandiya ve İsveç) Rusya’nın NATO ile sınırlarını büyük ölçüde genişlettiğini (Ukrayna’dan daha fazla) ne zaman anlayacak?

Ukrayna’nın silahları savaş alanı için planlanmamış, Rusya’ya uzun mesafeli saldırılar için kullanılacak.

Bu da Rusya’nın zayıf görünmesine ve Putin’in ülkesini koruyamayan bir savaş lideri olarak başarısız olmasına neden olacak mı?

ABD Dışişleri Bakanı Blinken geçtiğimiz günlerde Çin’deydi ve Rusya-Çin ilişkilerini bozmak için elinden geleni yapıyordu.

Putin’in Ukrayna gibi küçük bir askeri düşmanla baş edememesi Çin’i meraklandırıyor olmalı.

Açıkça görülüyor ki Putin’in, 3 hafta içinde kazanması gereken ve şu anda üçüncü yılında olan bir savaşı kazanamaması, Blinken’e Çin’e baskı yapma fırsatı verdi.

Blinken fırsatı gördü ve kullandı.

Çin kendi çıkarlarının etkisiz bir savunucusu.

Çin düşüncesi uzun vadeli perspektifi öğretir.

Çin sadece rakiplerini bekliyor ama Batı hemen harekete geçiyor ve bu da Çin’in anlamadığı bir şey.

Batı’nın provokasyonlarına ve savaşlarına son verecek bir Rusya-Çin-İran Karşılıklı Savunma Anlaşması hâlâ mevcut değil.

Hiç şüphe yok ki Ruslar ve Çinliler provokatif olmak istemiyorlar.

Bu onların savaşta olduklarının farkına varamadıklarını gösterir.

Özetlersek: Putin, Rusya’nın çatışmayı kazandığını düşünüyor çünkü ABD’nin 200 milyar dolarlık yardımına rağmen savaş alanında Rusya hakim durumda.

Ukraynalıların kayıpları Rusya’daki kayıpların 10 katı veya daha fazladır ve Batı’nın silahları Rus silahlarından çok daha düşüktür.

Putin, Batı’nın aklını başına toplamasının, kaybettiğini fark etmesinin ve Rusya’nın çatışmayı sona erdirme koşullarını kabul etmesinin an meselesi olduğunu düşünüyor.

Putin neden Batı’nın mantıklı olduğunu düşünüyor? Putin kendini kandırıyor.

Putin, Mike Whitney’in son yazısını okumalı.

Whitney’in yalnızca gerçekle ilgilenen bağımsız, tavizsiz bir zihni var.

Whitney, kanıtlarla desteklenen ABD’nin, cephedeki savaşı kaybettiğini anladığını, ancak yine de gerçek savaşı kazanma niyetinde olduğunu ve B Planına geçtiğini söylüyor.

B Planı, kaybedilen savaşla ilgili değil, yardımlarla çatışmayı uzatmak üzerine kurulu.

Bunun için Rusya’nın sivil merkezlere ve temel sosyal ve ekonomik altyapıya yönelik uzun mesafeli saldırılar yapılacak.

Bu saldırıların başarısı, Putin’in başarısız olduğunu, Rusya Ana’yı zayıf bir askeri güç olan Ukrayna’dan koruyamayan bir lider olduğunu gösterecek.

Batı yanlısı Rus entelektüeller, Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilmesiyle sonuçlanacak bir barış anlaşması için baskı yaparak “Putin’in Rusya’yı korumadaki başarısızlığı” fırsatını değerlendirecekler mi?

Yani Putin’in çekingenliği ve yanlış hesapları onu mağlup etti.

Putin, Rus istihbaratının akıl almaz başarısızlığından ciddi şekilde zarar gördü.

Örneğin, ABD/İsrail’in eğittiği ve silahlandırdığı Gürcü Ordusu Rusya’nın himayesindeki Güney Osetya’ya saldırdığında barışı koruma görevi yapan Rus birliklerini öldürdüğünde Putin neredeydi?

Putin, Çin olimpiyatlarında tehlikeli bir krizle karşı karşıya olduğunun farkında değildi. Putin olimpayatlardan geri çağrıldı ve Amerikan/İsrail tarafından eğitilmiş Gürcü ordusunu püskürtmek için hazırlıksız bir Rus Ordusunu kullanmak zorunda kaldı.

Daha sonra Gürcistan’ı tekrar Rusya’nın eline alınca, Rusya’ya karşı daha az düşmanca bir hükümet karşılığında oradan ayrıldı.

Şimdi, Rusya’ya yeterince düşman olmayan Gürcü hükümetine karşı başka bir Gürcü renkli devrimine dair doğru ya da yanlış raporlar var.

Burada Ukrayna’nın yanı sıra Rusya’ya karşı ikinci bir savaş cephesi mi açılıyor?

Peki NATO’nun Rus nükleer silahlarının konuşlandırıldığı Belarus’a odaklandığına dair haberler ne olacak?

Üçüncü bir savaş cephesi açılacak mı?

Washington’un düzenlediği Maidan Darbesi gerçekleştiğinde Rus istihbaratı yine Putin’i başarısızlığa uğrattı.

Putin’in kapısının önünde olup bitenlere dair hiçbir uyarı yoktu.

Yine uzaktaydı, olimpiyatların tadını çıkarıyordu

Soçi Olimpiyatları sırasında Washington yüzyıllardır Rusya’nın bir parçası olan Ukrayna’yı ele geçirdi.

Rus istihbaratının bu devasa toplam başarısızlıklarını açıklayan şey nedir?

Rus istihbarat servisleri gerçeği göremeyecek kadar Batı yanlısı mı?

Yoksa istihbarat teşkilatları, Rusya ile Batı arasında ABD’nin planladığı çatışmanın sonucu olarak yalnızca mutlu bir anlaşmanın sağlanabileceği bir protokol altında mı çalışıyor?

Putin gerçeği inkar etmeye devam ederse Çin ile ittifakını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak.

Bu, uluslararası dengelerin çözümünde doların tasfiyesine son verecek ve muhalif dünyanın tamamını ABD’nin mali yaptırımlarının insafına bırakacak.

RT’nin aşağıdaki raporu bile Putin’in gerçekle yüzleşmesini sağlayabilir mi?

“Özellikle Pekin Üniversitesi’nden profesör Feng Yujun’un The Economist dergisindeki makalesi heyecan yarattı. Rusya ve Ukrayna çatışması üzerine bu metodik, resmi uzman, Batı siyasi düşüncesinin ruhunu fazlasıyla yansıtıyor: Moskova’yı eleştiriyor, yenilgisini öngörüyor, Kiev’i ‘direnişin gücü ve birliği’ nedeniyle övüyor ve hatta Rusya’nın bunu yapmaması halinde şunu öneriyor: Güç yapısını değiştirmediği takdirde savaşları kışkırtarak uluslararası güvenliği tehdit etmeye devam edecektir.”

“Çin toplumunun nasıl örgütlendiğini bildiğimizden, bu makaleyi yazan profesörün, Pekin’deki sorumlu yoldaşların desteği olmadan, riski kendisine ait olmak üzere hareket ettiğini hayal etmek zor. Yakın zamanda dört büyük Çin bankasının Rusya’dan yuan cinsinden de olsa ödeme kabul etmeyi reddetmesi de Moskova için endişe verici bir sinyal olarak görülebilir. Yani sözde bu kadar güçlü olan Rusya-Çin ittifakının pratikte etkili ve sorunsuz olmaktan çok uzak olduğu ortaya çıkabilir. Ve Blinken kesinlikle bu eğilimi pekiştirmeye çalışırdı.”

Açıkça görülüyor ki Putin’in kendisi ve Rusya için yarattığı tehlikeli durumu kendisine anlatacak yeterli istihbarata ve farkındalığa sahip ekonomik ve siyasi danışmanları yok.

Ve dünya için bunun sonucu nükleer savaş olacak.

(*) Paul Craig Roberts tanınmış bir yazar ve akademisyendir ve bu makalenin ilk olarak yayınlandığı The Institute for Political Economy’nin başkanıdır. Dr. Roberts daha önce The Wall Street Journal’ın yardımcı editörü ve köşe yazarıydı. Reagan Yönetimi sırasında Ekonomi Politikasından Sorumlu Hazine Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.

*** 

KAYNAK: https://www.paulcraigroberts.org/2024/04/28/the-march-to-the-third-world-war-continues/