SİYASİ SUİKASTLER DOSYASI : Dugina suikastında önemli iddia

Dugina suikastında önemli iddia

Dugina suikastında önemli iddia

Washington Post gazetesinin ismini vermediği kaynaklardan aktardığına göre Daria Dugina suikastı Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından düzenlendi.

Ecem Fatma Can

Rus siyaset bilimci Daria Dugina’nın öldürülmesiyle ilgili Washington Post gazetesinde önemli ayrıntılar paylaşıldı. Dugina, 20 Ağustos 2022’de kullandığı arabaya yerleştirilen bombanın imha edilmesiyle hayatını kaybetmişti.

Gazetenin ismini vermediği kaynaklardan aktardığına göre Daria Dugina suikastı Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından düzenlendi. Kaynaklar, “bir anne ve 12 yaşındaki kızını taşıyan karmaşık araç, bir sınır kontrol noktasına yaklaşırken Rus güvenlik görevlilerinin dikkatini çekmeye değmez gibi görünüyordu. Ancak en az göze çarpan evcil hayvan kutusu ölümcül bir komplonun parçasıydı.” ifadelerini kullandı.
Bilgilere göre, Ukraynalı ajanlar evcil hayvan kutusuna gizli bir bölme yerleştirdi ve bunu bir bombanın bileşenlerini gizlemek için kullandı.

“Operasyonun Ukrayna’nın iç güvenlik servisi tarafından düzenlendiğini” savunan kaynaklar, ayrıca 20 Ağustos 2022’de Dugina’ya yapılan ölümcül saldırının, Ukrayna’nın casus servislerinin Rusya’ya karşı yürüttüğü “şiddetli bir gölge savaşın parçası” olduğunu savundu.

Kaynaklar, SBU’nun bu “gölge savaşını” yürütmesine yardımcı olmada ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) oynadığı büyük role işaret ederek, “CIA 2015’ten bu yana Ukrayna’nın Sovyetlerden kalma servislerini Moskova’ya karşı güçlü müttefiklere dönüştürmek için on milyonlarca dolar harcadı. CIA, Ukrayna’ya gelişmiş gözetleme sistemleri sağladı, Ukrayna’daki ve ABD’deki tesislerde acemileri eğitti, Kiev’in askeri istihbarat teşkilatındaki bölümler için yeni merkezler inşa etti ve yukarıda bahsedilen yıldan önce hayal bile edilemeyecek ölçekte istihbarat paylaştı.” ifadelerini kullandı.