SOYKIRIMLAR & KATLİAMLAR DOSYASI : Dostu da düşmanı da artık iyi tanımak gerek

Dostu da düşmanı da artık iyi tanımak gerek

Dostu da düşmanı da artık iyi tanımak gerek

Son olarak Gazze’de yaşanan katliamlar böyle dedirtti. Gazze’deki vahşetin en büyük destekçilerinden biri ABD oldu. Türkiye’nin ‘dost ve müttefik’ kabul ettiği bu ülkenin sivillere yönelik katliam karnesi ise oldukça kabarık.

Yayınlanma: 17 Ekim 2023

İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlara destek veren ülkelerin başında gelen ABD, bu tavrıyla bir kez daha Türkiye ile karşı cephelerde yer almış oldu. İki ülke birbirlerini ‘dost ve müttefik’ diye nitelese de çıkarları ve yaklaşımları birçok alanda farklılaşıyor. ABD’nin Gazze’de yaşananları da Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yataklarına erişmek için fırsat olarak değerlendirdiği yorumları yapılıyor.

İsrail’in kara harekatı da başlarsa bölgedeki kriz daha da büyüyecek.

ABD daha önce de birçok kez ekonomik çıkarları için savaşlar başlatmış, çatışmaları kışkırtmış ve sivil katliamlarına imza atmıştı. ABD’nin çoğu Türkiye’nin çıkarına aykırı olan bu adımlarından bazıları şöyle:

İsrail’in günlerdir bombaladığı Gazze, enkaz yığınına döndü. Yüzlerce kişi enkaz altında kurtarılmayı bekliyor. Yüzbinlerce kişi canını kurtarmak için güneye göç etti. Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’nda izdiham var. Son bilanço: Gazze’de 2.808, İsrail’de 1.300 kişi öldü. İsrail bombalarıyla çocuklar, anneler, babalar can veriyor. Ortalık ceset kaynıyor. Hastaneler yaralılarla dolup taşıyor.

– AFGANİSTAN: 2001’de 11 Eylül saldırısının üzerinden bir ay geçmeden ABD askerleri Afganistan’a girdi. Taliban devrildi, yeni bir yönetim kurdu. Orta Asya enerji hatlarının kontrolünü ele aldı. 2021’de çekildiğinde yönetim tekrar Taliban’a geçti. 20 yılda 50 bini sivil en az 200 bin kişi öldü.

ABD askerleri Afganistan’dan 2021’de çekildi.

– IRAK: Kendilerinin de itiraf ettiği “kitle imha silahı” yalanı ile 2003’te Irak’a girdiler. Saddam Hüseyin idam edildi. İşgalde Irak’ın petrol kaynakları önemli bir etmendi. Sivillere yapılan katliam ve işkenceler hafızalara kazındı. 20 yıl sonra ülkede hâlâ istikrar yok. 1 milyona yakın kişi öldü.

– ARAP BAHARI/LİBYA: 2011’de Arap Baharı adı verilen, ABD’nin desteklediği protesto dalgasında en büyük depremlerden biri Libya’da yaşandı. ABD ve Fransa’nın öncülük ettiği hava harekatı ile ülkede şiddetli bir savaş başladı. Devlet Başkanı Muammer Kaddafi öldürüldü. Ülke hâlâ paramparça. Ölü sayısı en az 500 bin.

– SURİYE: ABD, 2011’de başlayan ve uzun süre dışardan desteklediği savaşa, 3 yıl sonra terör örgütü IŞİD’in ortaya çıkışıyla doğrudan katıldı. Bölücü terör örgütü PKK/YPG ile ortaklık yapıp ülkenin doğusunda petrol yataklarının olduğu geniş bölgeyi kontrol altına aldı. Kurbanların sayısı ise en az 600 bin.

– UKRAYNA: 2022’de yeniden alevlenen Rusya-Ukrayna savaşının baş aktörlerinden biri de ABD oldu. Rusya üzerindeki baskıyı artırmak için Ukrayna’ya sağladığı yardımlar 45 milyar dolara yaklaştı. Bölgede 10 bin sivil öldü.