SOYKIRIMLAR & KATLİAMLAR DOSYASI : Eski Bosnalı Sırp Asker, Savaş Zamanında Boşnak Kadına Tecavüzden 6 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Bosna-Hersek'teki bir mahkeme, 29

Eski Bosnalı Sırp Asker, Savaş Zamanında Boşnak Kadına Tecavüzden 6 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Bosna-Hersek’teki bir mahkeme, 29 Şubat’ta Bosnalı Sırp ordusunun eski bir mensubunu, ülkede savaşın başlamasından kısa bir süre sonra 1992 baharında Boşnak bir kadına tecavüz etmekten altı yıl hapis cezasına çarptırdı.

01-03-2024

Saraybosna’da 57 yaşındaki Rade Grujiç hakkında uzun süredir geciken karar, on binlerce şüpheli davaya rağmen bir Bosna ordusu mensubunun tecavüz suçundan yargılandığı birkaç davadan biri oldu.

Yargıç Tanja Curoviç , mahkemenin, Grujic’in Mayıs 1992’de Bosna’nın doğusundaki Liplje köyünde Boşnak sivillerin kaldığı bir eve girdiğini, kurbanı bir odaya götürdüğünü, soyunmasını emrettiğini ve tecavüz ettiğini mahkemenin makul şüphelerin ötesinde tespit ettiğini söyledi.

Altı yıl hapis cezasına ek olarak Curoviç, Grujic’e kurbana 5.400 dolar ödemesini ve karar kesinleşinceye kadar gözaltında tutulmasını emretti. Grujic’in ilk derece kararına itiraz etme hakkı bulunuyor.

Grujic’in davası Nisan 2023’te Liplje’de tutuklandıktan sonra başladı. Dava, Bosna’daki yüzlerce savaş suçu davasından biri olmakla birlikte, Bosna’da insanlığa karşı suç kategorisine giren savaş sırasındaki tecavüzle ilgili birkaç davadan da biri.

1992’den 1995’e kadar süren Bosna Savaşı sırasında 20.000 ila 50.000 arasında kadın, kız çocuğu ve erkeğin tecavüze uğradığı tahmin ediliyor. Birçoğu hiçbir zaman uygun tıbbi ve psikolojik bakım ve mali destek alamadı.

Bosna’da cinsel şiddete maruz kalanlar da dahil olmak üzere savaş mağdurlarını destekleyecek bir devlet yasası bulunmuyor.

Belgrad’daki bir savaş suçları mahkemesi 2010 yılında çok sayıda Sırp’ı Liplje yakınındaki bir şehir olan Zvornik’te suç işlemekten mahkum etmişti ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi daha önce Bosnalı Sırp siyasi ve ordu liderlerini Zvornik belediyesinde savaş suçlarından suçlu bulmuştu.