İSTİHBARAT SERVİSLERİ (ASKERİ – SİVİL) & DERİN DEVLET & İSTİHBARAT KONULARI & MİT – MEH & MAH VE TEŞKİLAT-I MAHSUSA

SÖZLÜKEMEKLİSİ - ATABEYİER TÜRK DERİN DEVLETİ

KAYNAK : https://sozlukemeklisi.blogspot.com/
KAYNAK :  https://twitter.com/sozlukemeklisi  

KAYNAK :  https://twitter.com/atabeyier

TÜRK DERİN DEVLETİ

“Türk derin devleti” dediğimiz yapı, insan gücünü / beşeri sermayesini nereden devşirir veya nerede yetiştirir? Bunun kaç şekli vardır? Veya soruyu başka türlü soralım: Abdullah Öcalan, Mehmet Ağar, Oğuz Çelikkol, Hulki Cevizoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Abdullatif Şener, Doğu Perinçek, Etyen Mahcupyan, Yalçın Küçük, Mesut Yılmaz, Ahmet Necdet Sezer, Vecdi Gönül, Sırrı Süreyya Önder ve nicelerinin arasındaki ortak nokta nedir? Bu isimlerin arasındaki ortak nokta, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’dir. Uzaktan bir önem arz etmeyebilir. O zaman konuyu açalım.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler / Mekteb-i Mülkiye cumhuriyet döneminde değil Osmanlı döneminde, 1859 senesinde kurulmuş bir kurumdur.

Parçalanmayı gören ilk gören kişi Sultan Abdülmecid tarafından, parçalanacak topraklarda kurulacak yeni devletlere yönetici yerleştirmek ve açılan kurumlar vb. ile (mühendishane-tanzimat ve ıslahat fermanı-maarif-ordu-yurtdışına öğrenci) temelleri atılmış/altyapısı oluşturulmuş yeni cumhuriyete sivil yönetici yetiştirmek maksatları ile teşkil edilmiştir. Fakültenin sloganı “Önce Türkiye Sonra Mülkiye”dir. Devlete idareci, yönetici olacaksan önce Mülkiye’ye bir uğrayacaksın, anlamındadır.

Ülkeye musallat olan hırsız, rantçı siyasilerin karşısında her zaman devletin çıkarını korumaya çalışan bürokratlarıyla tanınan bir okul. Yüzyılı aşkın tarihinde verdiği mezunlara bakarsanız devlete büyük hizmetleri geçmiş nice bürokrat görürsünüz:

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kategori:Ankara_%C3%9Cniversitesi_Siyasal_Bilgiler_Fak%C3%BCltesi_mezunlar%C4%B1“Türk derin devleti” siyasete yerleştirdiği sağ/sol cenahtan isimleri sıklıkla okuldan seçer ve bunu yaparken iki farklı sistem kullanır. Ya kişinin kapasitesi dahilinde doğrudan bir büyük proje üzerine kurulur ve kısmen devlet kişiye görünür olur. Örneğin kürt hareketi lideri, sol / sağ örgüt / parti teşkili vs. Ya da devlet politikaları ile uyumlu hareket eden / vatansever vb. biridir. Bu kişiye bürokraside yol verilir, önü açılır. Lakin devlet kendisine görünür olmaz.