SUÇ DOSYASI : ‘MİT elemanıyım’ diyen kişiye 9 milyon değerindeki altınını kaptırdı

<www.guneydoguguncel.com/images/haberler/mit-elemaniyim-diyen-kisiye -9-milyon-derindeki-altinini-kaptirdi.jpg>

‘MİT elemanıyım’ diyen kişiye 9 milyon değerindeki altınını kaptırdı

Vatandaşların emanet altınlarını alıp kayıplara karışmayla gelen Diyarbakır’daki kuyumcular bu sefer dolandırıldı. Halil İpek adlı kuyumcu, kendini MİT elemanı olarak tanıtan Ramazan Ş.’ye yaklaşık 10 milyon TL değerinde altın ve dövizini kaptırdı.

Sık sık vatandaşların bırakılan emanet altınlarını alıp kayıplara karışmayla gündeme gelen Diyarbakır’daki kuyumcu dolandırıcılığı bu sefer tersine işledi. Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde, Ergani Çimento Fabrikası’ndan emekli olduktan sonra, emekli ikramiyesiyle İpek Kuyumculuk adıyla işyeri kuran Halil İpek, kendisini Milli İstihbarat Teşkilatı elemanı olarak tanıtan Ramazan Ş. adli kişi tarafından dolandırıldı. İpek, Ramazan Ş.’ye piyasa değeri yaklaşık 10 milyon TL olan 9 kilogram altın ve çeşitli miktarda döviz kaptırdı.

İpek’in iddiasına göre, ilçe sakini olan Ramazan Ş., 1999’da açtığı İpek Kuyumculuk adlı işyerine sık sık gelip, altın ve döviz satın alıyordu. Dolandırıcılık olayına kadar, Ramazan Ş.’nin yapılan alışverişlerde güvenilir bir görüntü çizmesiyle Ramazan Ş.’ye güvenen İpek için 2016’dan sonra durum tersine dönmeye başladı. Ramazan Ş., 2016’dan sonra İpek’ten belli aralıklarla altın ve döviz borç aldı. Ancak, aldığı altınları geri isteyen İpek’e “Ben MİT elemanıyım. Bu paraları kendim için almadım, teşkilat istedi. Onlara verdim.” diyerek İpek’ten her defasında altın ve döviz almaya devam etti. 2019’a kadar şimdiki piyasa değeri yaklaşık 10 milyon TL olan 9 kilogram 250 gram altın ve çeşitli miktarlarda döviz alan Ramazan Ş., İpek’in borcunu istemekte ısrar etmesiyle bu sefer “arsa oyununa” başladı.

ARSA VAADİ OYALAMASI

Borcuna karşılık İpek’e Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Kömürtaş Mahallesi’nde 25, Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Diyarbakır D Tipi Ceza civarında “devletin teşkilata tahsis ettiğini” öne sürdüğü 27 dönüm arsa teklifinde bulunan Ramazan Ş., verilen vaadin tapusunu vermeyince bu sefer, Dicle Üniversitesi arazisi üzerinden pazarlık yapmayı sürdürdü. Ramazan Ş.,İpek’e Dicle Üniversitesi civarında bulunan ve kendisine tahsis edildiğini öne sürdüğü hazine arazilerini satacağını bundan elde edeceği kazancın 320 bin dolar, 72 bin euro ve 1 kilogram altının onun payına düştüğüne ikna etti. Ancak bu vaat de yerine gelmedi.

HEM İMZA ATTI HEM DE İNKAR ETTİ

Kendi çocuklarından olayı saklayan İpek, yanında çalışan çırağın bir müşterinin 300 gram altınını istemesi üzerine altının eksik olduğunu görünce, İpek’in oğullarına haber verdi. Çocuklarının ısrarlı sorularını yanıtsız bırakan İpek, bir çocuğunun kendisini intihar etmekle tehdit etmesi üzerine olayı anlattı. Olayı anlatmasıyla Ramazan Ş. ile irtibata geçen çocukları, Ramazan Ş.’yle bir kısım mal varlığını satılarak borcunun bir kısmının karşılanması için kendilerine vekalet vermesi konusunda anlaştı. Ancak Ramazan Ş., daha sonra kendisinin okuma yazması olmadığını ve İpek’in çocukları ile vekaletnameyi düzenleyen noter hakkında suç duyurusunda bulundu. Taraflar bir birlerinden şikayetçi olurken bu konuda başlatılan yargı süreci ise devam ediyor.

300 GRAM ALTININ EKSİK ÇIKMASIYLA FARK EDİLDİ

Dolandırılması nedeniyle yaklaşık piyasa değer 9 milyon civarı bulunan vatandaşlardan aldığı 9 kilograma yakın altı borcu altına giren İpek, “İlk başlarda, borcuna sadıktı. Alışverişimiz vardı. Ancak 2016’dan sonra her defasında çeşitli miktarlarda altın, dövizi borca aldı. 2019’a kadar bu borç, yaklaşık 10 milyonu buldu. Ben burcu istediğimde bana ‘Ben MİT mensubuyum. Bu altın ve paraları kendim için almadım. Onlar istedi. Bu parayı isteme yoksa sen de ben de yanarız.’ diyerek beni korkuttu.” ifadelerini kullandı.

Ailesine zarar gelmesinden çekindiği için durumu ailesine bildirmediğini dile getiren Halil İpek, “Çocuklarıma zarar gelmesini istemedim. Bir birlerini öldürürler diye korktum. Ben bütün çocuklarımı okuttum, meslek sahibi yaptım, memur olarak çalışıyorlar. Bundan dolayı zarar görmelerini istemedim.” diye konuştu.

‘BU BORÇTAN KURTULAYIM BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUM

Dolandırıcılık meselesinden dolayı ilçede birçok kişiye borçlu kaldığını ifade eden İpek, “Ben bu stresten, bu borçtan kurtulayım başka bir şey istemiyorum. O adam benim yanıma geldiği zaman sanki aklım çelinmişti, ne diyorsa tamam diyordum. Bana ha ‘Bu gün getireceğim, ha yarın getireceğim.’ deyip ama getirmiyordu. Bu adam, bu paralarla araba, ev almış ama kendi üzerine değil başkaları üzerine almış. Benim kuyumcu dükkanı gitti. İflas ettim, dükkanı kapattım.” şeklinde konuştu