TERÖR DOSYASI : 11 Eylül saldırısı sanığına ‘yargılanamaz’ kararı

11 Eylül saldırısı sanığına 'yargılanamaz' kararı

11 Eylül saldırısı sanığına ‘yargılanamaz’ kararı

23 Eylül 2023

New York Times’ın haberine göre, savcı, 11 sayfalık mahkeme kararıyla “5 sanıklı komplo davası” kapsamında yargılanan Binalshibh’i davadan çekti.

Aaskeri Savcı Albay Matthew McCall, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafınca işkenceye maruz kalan Remzi Binalshibh’in psikolojik olarak “çok fazla zarar gördüğü” ve kendini savunamayacak durumda olduğundan idam ile yargılanamayacağını söyledi.

New York Times’ın haberine göre, savcı, 11 sayfalık mahkeme kararıyla “5 sanıklı komplo davası” kapsamında yargılanan Binalshibh’i davadan çekti.

Binalshibh’in tamamen sanrılarına odaklandığını ve bu şekilde kendini savunamayacağını ifade eden McCall, Yemen vatandaşının akıl sağlığı düzelene kadar davaya dahil edilemeyeceğini belirtti.

Karar, Binalshibh’in avukatı David Bruck’ın başvurusu üzerine durumunu inceleyen Akıl Sağlığı Kurulunca, Yemen vatandaşının yaşadığı travmalar sebebiyle akıl sağlığını yitirdiğine dair verilen rapordan sonra alındı.

Öte yandan Pentagon Savıcısı Clayton Trivett, Binalshibh hakkında verilen kararın kanunen hatalı olduğunu belirtti.

11 Eylül'ün 22. yılında terör saldırılarının aydınlatılmasına yönelik davalar hala sonuca bağlanmadı

Davanın savcıları, bu haftaya kadar dava açılan şahıslara 11 Eylül saldırılarındaki rollerini itiraf etmeleri karşılığında müebbet hapis cezası teklif ediyordu.

11 Eylül saldırılarında suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle yargılanan Binalshibh, Hamburg Cell grubuna yardım etmekten de suçlanıyordu.

ABD’ye ikinci 11 Eylül saldırısı uyarısı!

11 EYLÜL 2001 SALDIRILARI

11 Eylül sabahı New York, Manhattan adasında bulunan şehrin sembol binaları İkiz Kuleler’e yönelik terör saldırılarıyla uyandı.

Newark, Boston ve Washington’dan havalanıp San Francisco ve Los Angeles’a giden 4 yolcu uçağının kaçırılmasının peşinden Los Angeles’a giden Amerikan Airlines’a ait yolcu uçağı, yerel saatle 08.46’da New York’taki İkiz Kuleler’in kuzey yönündeki binasına çarptı.

Kuzey kulesi alevler içinde yanarken, United Airlines’a ait kaçırılan diğer bir uçak da ilk saldırıdan 17 dakika sonra yerel saat 09.03’te canlı yayında güney kulesine çarptı.

İkiz Kuleler’e saldırıların peşinden kaçırılan bir diğer uçak ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına çarptı.

Kaçırılan “Flight 93” adlı son uçak ise Pennsylvania’nın Shanksville yerleşkesi kırsalında F-16’lar tarafınca düşürüldü.

11 Eylül saldırıları sonucu uçakları kaçıran 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania’da toplam 2 bin 977 kişi yaşamını kaybetti.